Blizu 600 radnika Rudnika mrkog uglja 'Zenica' ostat će bez posla. Ono što se mjesecima najavljivalo uskoro će se i realizirati – priprema se zatvaranje RMU Zenica.
- Iz Elektroprivrede su izjavili da RMU Zenica ide i definitivno u zatvaranje i nemam razloga da im ne vjerujem. Situacija je takva da očito nemamo šansu da opstanemo na proizvodnji i da idemo u zatvaranje – rekao je za Hayat.ba predsjednik Sindikata RMU 'Zenica' Nedžad Duraković.
Kako je pojasnio, u pripremi je zakon o zatvaranju RMU 'Zenica'.
- Vidjet ćemo na koji način to planiraju vladajuće društvo i resorno ministarstvo odnosno Vlada FBiH regulisati. Kroz taj zakon bi trebalo da budu riješeni statusi oko 600 radnika. Nemam tekst nacrta ili prijedloga tog zakona, ali prema informacijama koje imam, bit će nešto povoljniji i vjerujem da će, ako se usvoji, znatan dio radnika RMU 'Zenica' otići u penziju. Vjerovatno će jedinim dijelom biti raspoređeni i u rudnike 'Kakanj' i 'Bila' koji gravitiraju RMU 'Zenica'. Jedan dio radnika će, vjerovatno, završiti na birou uz adekvatnu otpremninu – kaže Duraković za Hayat.ba.
Agonija ovih rudara traje nekoliko godina. U više navrata su obustavljali proizvodnju jer nisu dobivali plaće, rade u veoma lošim uvjetima. Problemi su kulminirali.
Cijeli proces zatvaranja rudnika mora biti transparentan, upozoravaju iz Sindikata. Kažu da neće pristati na zatvaranje ukoliko ne bude uplate doprinosa i staža za svih 600 uposlenika i bez adekvatnih otpremnina.
- Insistirat ćemo i na dijelu koji se tiče preraspodjele u druge rudnike ili firme koje izraze želju za radnicima RMU 'Zenica'. Da se pomogne i tu – kazao nam je Duraković.
Pitali smo i kakve su reakcije rudara na vijest o zatvraranju rudnika.
- Ovdje je već dvije ili tri godine jako teška situacija. Kulminirala je samom odlukom o zatvaranju, vjerujem da su većim dijelom iščekivali ovu odluku, ali i kao takva je jako teška za radnike RMU 'Zenica', međutim, iz ove kože u drugu ne možemo. Prihvatiti moramo način zatvaranja, da nema priozvodnje. Sindikat će insistirati na adekvatnom zbrinjavanju svih 600 ljudi što je maksimalno moguće bolje – dodao je Duraković.
Još nije poznato kada će početi proces zatvaranja rudnika.
- Zakon je upućen kao nacrt ili prijedlog prema Vladi. Taj proces je malo duži, moglo bi potrajati. Međutim, brine nas da u ovom trenutku nemamo riješenu finansijsku kontrukciju za sve ove mjesece do usvajanja zakona. Nemamo nekoga ko će finansirati sve ove ljude koje izvode radove. Imamo 800.000 – 900.000 maraka troškova za plate ovih koji rade i koji su na prekidu. Do zakona nemamo nikakvu garanciju ko će to isfinansirati. Predstoji nam teška bitka za svaku marku i platu. Sindikat ne odustaje od temeljinh prava, isplate plaća, usvajanja zakona i adekvatnog socijalnog zbrinjavanja – zaključio je Duraković za Hayat.ba.