Tiha, jer se ne puca, ali se nesmetano narušava i napada njen suverenitet, gazi po bolnim uspomenama i bez epiteta narušavaju uspomene preživjelih na stravične zločine počinjene tokom posljednjeg napada na Bosnu i Hercegovinu. Jedan od takvih primjera jeste i jučerašnje defilovanje Vojske Republike Srbije sa zastavama ove zemlje, zemlje agresora na našu domovinu, centrom Prijedora. Kako, zašto i pod kojim uslovima je to omogućeno i koje poruke i posljedice to može donijeti razmatrali smo u današnjem izdanju emisije „Dobar dan, BiH“ s našim gostima dr. Jasminom Medićem, naučnim saradnikom Instituta za historiju UNSA-e, i Nedžadom Ahatovićem, vojno-političkim analitičarom.

Ahatović i Medić za DDBiH: Defile vojske je realizacija nove doktrine Svesrpskog sabora

„Presuda u drugostepenom suđenju za genocid u Prijedoru nije dobila to ime, jer parafraziram, Mladiću je rečeno da nije dovoljno ljudi pobio. Dopustite da budem potpuno jasan – ovo nije provokacija, ovo je poraz probosanske politike, one politike koja danas čini vladajuću strukturu, i ovo je pobjeda Dodikove politike, jer je, najmanje što je moguće reći, uspio da zbuni bosanskohercegovačku javnost. Vrlo sam iskren kada kažem da osjećam jednu vrstu straha za ljude koji su se vratili na svoje u Prijedoru. Zamislite da nama, koji živimo ovdje, sutra prodefiluje Vojska Srbije, i mi bismo se osjećali nelagodno, a možete tek zamisliti kako je njima tamo koji svakodnevno doživljavaju neku vrstu provokacije. Žao mi je što se to desilo u Prijedoru, jer je prije mjesec dana obilježen Dan bijelih traka, kada su prijedorski Srbi pokazali jedan ljudski gest i u toku obilježavanja Dana bijelih traka ugasili muziku u prijedorskim kafićima. Ja razmišljam kako je danas prijedorskim Bošnjacima i Hrvatima jer, znate, Prijedor nije slučajno izabran, jer se osim defilea željela obilježiti i godišnjica iz Drugog svjetskog rata, a što je opet dio historijskog revizionizma, jer je namjera bila da se tako pokaže da su žrtve na Kozari bili isključivo Srbi. Ja dolazim iz tog kraja i potvrđujem da se radi o zlonamjernom pokušaju promjene historije. Jedino što se u ovom trenutku može reći jeste da je probosanski element vlasti dužan dati tačne i jasne odgovore ko je kriv za ovaj incident. Jutros slušamo da niko nije znao da će Vojska Srbije ući na prostor BiH i, ukoliko je to tačno, onda stvarno moramo znati da li iko od njih zna ko nam, kada i kako ulazi u zemlju. Sad govorim isključivo o probosanskom faktoru – kakvu mi uopšte imamo kontrolu nad granicom i kakve su uopšte naše nadležnosti nad ovom državom“, zabrinuto konstatuje Jasmin Medić, koji je i sam porijeklom iz Prijedora.

Ahatović i Medić za DDBiH: Defile vojske je realizacija nove doktrine Svesrpskog sabora

„Ovdje se ne radi o propustu ili nekom slučajnom događaju, mislim da se ovdje radi o konceptu. To je ono što je bilo na stolu kada je usvajana deklaracija na Svesrpskom saboru“, naglašava Nedžad Ahatović, vojno-politički analitičar, i potencira da se radi o novoj doktrini iz Beograda koja potencira državni suverenitet Bosne i Hercegovine.
„Toga, dakle, moramo potpuni biti svjesni. Ovdje se radi o borbi za očuvanje državnog suvereniteta i teritorijalnog integriteta Bosne i Hercegovine. Sada je na međunarodnoj zajednici da dadne odgovore na pitanja očuvanja međunarodnog suvereniteta Bosne i Hercegovine, a na vlastima Bosne i Hercegovine da daju odgovor na pitanje na koji se način dozvolilo da se ovako povrijedi državni suverenitet BiH. Što se tiče bosanskih stranaka, ja bih ih tako nazvao, moramo već jednom staviti tačku na politiku koja zanemaruje zaštitu ustavnog poretka. Dakle, tu apsolutno nema mjesta, ni milimetra, za razgovor o podjeli državnog suvereniteta. Prisustvo stranih vojnih trupa na teritoriji druge države s dozvolom ili bez nje prisustvo je stranih trupa. Oni su marširali s državnim obilježjima druge države. O tome da li se to znalo ili ne, da li je data dozvola ili ne, javnost u BiH mora biti upoznata“, akcentirao je Nedžad Ahatović.

Pogledajte ostatak ovog razgovora koji detektira i neke druge poruke i namjere ovim činom i saznajte kako na to gledaju Jasmin Medić i Nedžad Ahatović.