U današnjem izdanju emisije „Dobar dan, BiH“ o ovom slučaju i njegovim sigurnosnim implikacijama te jučerašnjoj posjeti direktora CIA-e našoj zemlji razgovaramo s Nedžadom Ahatovićem, vojno-političkim analitičarem.
„Nažalost, ponovo svjedočimo posljedicama problema koji je već dugo prisutan u Bosni i Hercegovini. I ranije smo imali različite inicijative i prijedloge kako da se riješi taj problem, ali kada bi došlo do zakonodavne vlasti, obično bi se našao neki izgovor da se to ne riješi. Ono što je najvažnije reći jeste da počinioci ovih najtežih djela protiv života vrlo lako dođu do ovakvog tipa naoružanja jer je ono zaostalo iz proteklog rata kao trofejno oružje, a nigdje nije evidentirano niti predato nadležnim sigurnosnim organima i to je situacija u oba entiteta. Prije nekih desetak godina procjena je bila da u oba entiteta oko 350.000 cijevi nije evidentirano, a što, naravno, predstavlja sigurnosni problem, kako je to i ova nesreća u Sanskom Mostu pokazala danas“, na početku pojašnjava Nedžad Ahatović, vojno-politički analitičar, podsjećajući da takvi događaji ostavljaju trajne traume na naše cjelokupno društvo, a ne samo na porodice žrtava.
Nudeći odgovor o načinima na koji bi se takav problem mogao i trebao riješiti, Ahatović je podsjetio na važnost zakonodavca.
„Mi imamo i veliki broj ljudi koji su povratnici u činjenju krivičnih djela i oni, kako sam i ranije spominjao, lako dolaze do vatrenog oružja. Ta lakoća omogućava sve češće izvršenje takvih krivičnih djela i svakog drugog aspekta, ali što bude oštrija zakonodavna legislativa u pogledu vatrenog oružja, to će se i krivična djela proporcionalno smanjivati“, ističe Ahatović, pritom podsjećajući da rješenje nije u zatvaranju škola jer to onda znači da je situacija u potpunosti izmakla kontroli i da su preostale samo jake represivne mjere.
„Mislim da je bolje rješenje u prevenciji te posebno u pooštravanju zakonske legislative i njenoj pravilnoj primjeni. Treba podsjetiti da mi posljednjih pet godina imamo kontinuiranu, legalnu kupovinu vatrenog oružja, što govori da se građani osjećaju nesigurno, pa posežu za tim da se lično zaštite, a to opet dodatno usložnjava situaciju“, tvrdi Nedžad Ahatović.
Pogledajte ostatak razgovora i saznajte kako se tumače poruke generalnog direktora CIA-e i šta se može očekivati kao posljedica saznanja do kojih je došao nakon što je evidentno politika Palmera i Escobara bankrotirala.