Bliski Istok je bure baruta. Ovako se može opisati stanje na ovom dijelu svijeta sve od 7. oktobra prošle godine pa do danas. Posljednjih dana je situacija eskalirala ubistvom šefa političkog biroa Hamasa Ismaila Haniyeha u Teheranu.
Nakon ovog ubistva uslijedile su brojne reakcije. Među tim reakcijama se ističe Iran koji je zaprijetio da će uzvratiti na ovo ubistvo pogotovo što se to desilo na njihovoj teritoriji. Na ovu temu smo razgovarali sa Nedžadom Ahatovićem, vojnim analitičarem, u emisjiji '7plus'.
-Sigurno je da će Iran kao i prošli put učiniti nešto da napadne vojne ciljeve SAD. Da li će to raditi direktno ili preko proxy milicija vidjet ćemo. Tenzije su na libanskoj granici, u Perzijskom zalivu, dodatne snage se upućuju i u Istočni Mediteran. Bit će tu više ratnih brodova uključeno. SAD neće dozvoliti napad na Izrael ali neće ulaziti u sukob. Iz Teherana dolaze poruke da će kazniti cionistički režim ali ne govore da će kazniti SAD. Ponavlja se scenarij kao i prošli put - kaže Ahatović.
SAD su izraelski vjerni saveznik koji ih podržava bez obzira šta Izrael uradio. Zbog toga, ističe Ahatović, Bijela kuća ne može prekinuti odnose sa Izraelom dodajući da Netanyahu koristi ovu situaciju konflikta kako bi ostao na vlasti.
-Od početka je stav Bijele kuće da SAD ne može prekinuti odnose sa Izraelom jer je to najveći njihov saveznik u tom dijelu svijeta što Netanyahu obilato koristi. Zbog toga je Biden rekao Netanyahuu da očekuje deeskalaciju. Netanyahu je zbog toga izvršio atentat na vođu Hamasa. Konflikt ga drži da bude tu gdje jeste. Ne želi da završi konflikt ali ni da razmijeni taoce iz Gaze. Njemu odgovora svaka vrsta eskalacije i zbog toga gomila snage na libanskoj granici – ističe Ahatović.
Sukob ovakvih razmjera, isticali su neki analitičari, može se preliti i na cijeli svijet. Međutim, Ahatović ističe kako je ekonomski interes glavni razlog zašto se konflikt neće preliti na globalni nivo ističući geopolitčku ulogu Turske koja se ne dopada Iranu.
-Jedina stvar koja nas drži izvan globalnog konflikta je ekonomski interes. Znate li šta znači zatvoriti Hormuški zaljev? Iran ih ucjenjuje sa tim ali ne bi ga mogli dugo držati zatvorenim. Tu je još uloga Turske koja se ne dopada Teheranu. Pogotovo jer je sada isposredovala razmjenu zatvorenika iz Rusije. Turska se nameće kao važan geopolitički igrač. Sve stvari se prelamaju preko Evrope i ostalih učesnika. Bliski Istok je energetsko središte Planete. Zbog toga se ne širi sukob s Iranom a to Iran koristi onako kako zna i umije. Sve je to jedna mreža koja se isprepliće a u kojoj Palestinci ispaštaju i uvijek se lome koplja na njima – navodi Ahatović.