- Apsolutno je vidljivo da je situacija u Bosni i Hercegovini posebno kad je u pitanju unutrašnja sigurnost, a posebice na određenim teritorijama veoma narušeno, a posebno u dijelu Hercegovačko – neretvanskog i Mostara. Izvjesno je da će policija u tom kantonu morati promijeniti načine, metode i rad, neovisno od svih njihovih unutrašnjih problema koje eventualno imaju bilo u organizacijskom ili kadrovskom dijelu. To se više, s obzirom na to da pratimo to redovno narušavanje reda i mira već više od dva mjeseca, nikako ne može relativizirati. Evidentno je preventivne mjere nisu uspjele i da sada, i to znaju uposlenici MUP-a treba pokrenuti suzbijanje . Nastavak svake relativizacije, posebno u političkom smislu, rađa nove nesporazume, a onda i još težu situaciju - objašnjava okolnosti koje trenutno kulminiraju ozbiljno pogoršanom situacijom na teoritoriji Mostara, Stoca i HNK pri čemu je posebno veliki problem javno saopštena informacija da policiji nedostaje ljudi:


- Zaista se čini da je trenutno vrlo loše vrijeme za tamošnje pripadnike policije, ali bi oni profesionalno, radi sebe, morali uraditi sve što sami mogu. Naravno, uvijek im na dispoziciji stoje pripadnici Federalne uprave policije kao što je bilo prilikom lišavanje slobode osumnjičenog za pokušaj paljenja džamije. Tada je federalni ministar unutrašnjih poslova jasno i javno imenovao počinioca i mislim da je to dobar metod jer konačno treba imenovati odgovorne koji su punoljetni pa im iz tog razloga treba sakrivati identitet. Ljudi treba da znaju imena i preizmena onih koji remete javni redi mir jer to možda donosi i neke druge odgovore koji pomažu u radu na daljnjem suzbijanju takvih i sličnih izgreda - napominje profesor Ahić.

Ahić za "7PLUS": Politika u policiji uvijek dovede do skandala

Učestalo ponavljanje femicida, dakle svjesnog ubijanja žena uz sve brutalnije i svirepije metode, još je jedan od uočljivih i velikih problema ukupne sigurnosti u Bosni i Hercegovini, a profesor Ahić o tome kaže:

- Sva ta ubistva su povezana sa ukupno društveno neprihvatljivim ponašanjima što pokazuju zadnji primjeri jer ta ubistva možemo povezati sa narkomanijom, ranije presuđenim nasiljem u porodici i tome slično. Ovdje možda nije samo pitanje zakonske regulative nego ukupne operacionalizacije svih elemenata koji utiču na takav ishod. U tom smislu treba razmisliti na primjer i o poboljšanju i intenziviranju socijalnih službi, rada sigurnih kuća i slično - obrazlaže profesor Ahić neke od elemenata koji također utiču kako na razvoj problema tako i mogući način njegove prevencije.



Odgovarajući na pitanje problema u imenovanju prvog operativca Ministarstva unutrašnjih poslova, dakle direktora Federalne uprave policije, profesor Ahić pravi jasnu razliku između profesionalne osposobljenosti i politike:

- Mi smo nažalost izgubili iz vida zbog naše ustavne strukture i političkih odnosa da bilo ko, bio on Bošnjak, Hrvat, Srbin ili ostali mora biti najbolji policijski službenik koji je sposoban da se suoči sa vrlo značajnim izazovima koje postoje u Federalnoj upravi policije između ostalog i zbog toga što pet godina nije riješeno pitanje prvog čovjeka. Ostajem siguran da se, ukoliko se u ovo pitanje uključi profesija i isključi politika, jer sistem sigurnosti ne može biti posmatran apriori samo unutar političkih odnosa i etno – nacionalnih karakteristika da to možemo riješiti na zadovoljavajući način. U suprotnom nastavit će se dešavati skandali neviđenih razmjera kao sa slučajem zamjenika direktora državne agencije za istrage i zaštitu koji, kako je pokazao njegov bjeg u Hrvatsku, nikad nije ni smio bit činovan kao policijski službenik. Politika u policiji uvijek dovede do skalndala - istakao je profesor Ahić.

Pogledajte cijeli razgovor koji jasno detektira probleme u našem sigurnosnom sektoru i moguća rješanja za njihovo popravljanje.