Ta dva divna čovjeka i umjetnika kazališta i književnosti bitno su uticali na mnoge moje stavove i promišljanja... I ne samo o umjetnosti.
Njihova mudrost, a k tome i nevjerojatan šarm sa kojim su je ispoljavali, nikada se ne razmećući svojim znanjem, bili su često korektiv u mome temeljnom svjetonazoru...
Piše: Akademik Gradimir Gojer
Od kada ova dvojica velikana nisu više među živima i moj svijet je siromašniji.
Najznačajniji dubrovački skladatelj poslije Vlaha Sorkočevića, Đelo Jusić, snimao je malom filmskom kamerom sa svoga balkona fašistički urbicid nad njegovim Gradom, a potom je skladao oratorijsku glazbu na stihove Luka Paljetka i tekstove tadašnjeg dubrovačkog biskupa Želimira Puljića...
Slikar Lukša Peko na poticaj tekstova Feđe Šehovića napravio je likovno kolosalnu grafičku mapu "Kada su golubovi umirali".
Svi ti stvaralaki doprinosi civilizacijskom otporu protiv barbarstva itekako su dali snage Dubrovčanima da izdrže u tim teškim trenucima napada na ovaj čarobni grad i čudo svjetski valorizirane baštine!
Grad se kao i Sarajevo branio i kulturom.
Barbarstvo je poraženo pred očima bešćutnoga svijeta koji nije, kao ni u slučaju duge opsade Sarajeva, ozbiljnije reagirao!