Oboljenje štitne žlijezde predstavlja jedno od vodećih oboljenja u svijetu. Struka je potvrdila da je, uslijed brzog načina života, ovo oboljenje 21. vijeka.
U Federaciji Bosne i Hercegovine u 2021. godini zabilježen je značajan broj oboljelih od bolesti štitne žlijezde. Primarna zdravstvena zaštita registrovala je 28.012 oboljelih osoba s dijagnozama koje se ubrajaju u poremećaje rada štitne žlijezde, što je rezultiralo stopom obolijevanja 1.292 oboljela na 100.000 stanovnika. Najveći broj registrovanih slučajeva bio je među osobama u dobi od 20 do 64 godine (20.311), s učestalošću 72,5%. Učestalost oboljenja među osobama starijim od 65 godina iznosila je 25,5%. Žene su statistički više pogođene od muškaraca, s učestalošću 73,8%. Podaci su ovo Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Hipotireoza je jedno od najčešćih stanja štitne žlijezde koje se javlja kada ona ne proizvodi dovoljno hormona, rezultirajući simptomima poput umora, depresije, zaboravnosti, nepravilnih menstruacija i debljanja. S druge strane, hipertireoza se javlja kada štitna žlijezda proizvodi previše hormona, što može uzrokovati razdražljivost, nervozu, slabost mišića, neobjašnjen gubitak težine, poremećaje spavanja, probleme s vidom i nadražaj očiju.
U novom izdanju emisije „Anatomija života“ govorimo o štitnoj žlijezdi. Naša gošća je mr. sc. med. Alma Badnjević-Čengić, subspecijalistica endokrinologije i dijabetologije. Iskoristite priliku i postavite pitanje, a kako? Link ispod teksta vas vodi do pitalice emisije „Anatomija života“. Pitajte sve što vas zanima o štitnoj žlijezdi, a odgovore potražite u subotu od 17:00 sati u emisiji „Anatomija života“. Mi smo u službi vašeg zdravlja.
(S.Melez)