Jedanaesti juli najteži je dan u novijoj historiji Bosne i Hercegovine. Ove godine navršava se 29 godina od genocida u Srebrenici.

Na to koliko je važno obilježavanje i sjećanje na ovaj tragični događaj, u australijskom parlamentu ukazao je Ed Husić, ministar industrije i nauke.

Izlaganje je počeo time da se ovog 11, jula obilježava 29 godina od genocida u Srebrenici.

- Ovaj dan je uvijek najteži za Bosance jer predstavlja jedno od najmračnijih poglavlja moderne historije. Događaji koji su se stravično dogodili u Srebrenici. Ovog mjeseca prisjećamo se 8.372 Bošnjaka, uglavnom muškaraca i dječaka, brutalno masakriranih 11. jula 1995. godine u onome što je kasnije Međunarodni sud pravde s pravom proglasio genocidom - kazao je Husić.

Ističe, kada se pomisli na ovaj strašni i tragični događaj, nezamislivo je povjerovati šta su ljudi sposobni činiti jedni drugima zbog toga što oni jesu.

- Ono što je podstaklo Srebrenicu je diskriminacija. Cijeli narod demoniziran, tretiran manje ljudski zbog njihove etničke pripadnosti i prvenstveno vjere - reći će ministar i upozoriti na to da ove crne mrlje i danas postoje u našem svijetu.

- Jedanaestog jula pomislite na majke, jer ne postoji ništa što može pripremiti bilo koju majku na vijest da je izgubila muža ili sinove ili oboje i da možda leže negdje u bezimenim grobovima, kao što su mnoge od njih saznale u to strašno vreme. Najmlađa žrtva genocida u Srebrenici bila je dvogodišnja Fatima Muhić. Njen mali kovčeg zakopan je pored gotovo 8.000 drugih grobova u Memorijalnom centru Potočari - poručio je Husić.

Australijski ministar o Srebrenici: 11. jula pomislite na majke...

Ove godine Ujedinjene nacije su, dodaje, učinile značajan korak u priznavanju težine ovog zločina proglašavanjem 11. jula Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine.

- Želim da naglasim bošnjačkim zajednicama u Novom Južnom Velsu i širom zemlje da je Vlada Australije ozbiljno preduzela korak da podrži rezoluciju da se odredi službeni dan 11. juli za odavanje počasti sjećanju na žrtve i sjećanju na njihove patnje.

Svake godine potpredsjednik Australijskog bh. kulturnog udruženja održava komemoracije za genocid u Srebrenici. Ovo je nevjerovatno ključan trenutak da se pomogne onima koji su još uvijek traumatizirani događajima u Srebrenici. Mnogi su uspjeli nekako pobjeći i onda im se pružila prilika da izgrade svoje živote u našoj velikoj zemlji. Njihov neumorni rad znači da se uspomene na one koji su izgubili živote čuvaju i poštuju - naveo je ministar.

Husić je na kraju poručio da dugujemo žrtvama Srebrenice i drugih zločina protiv čovječnosti kojima se svjedoči pred našim očima da učinimo sve što možemo da progovorimo i zaštitimo buduće generacije od ovakvih užasa.