Vijeće ministara je dobilo informaciju da je Bosna i Hercegovine jedina zemlja regiona koja neća dobiti sredstva u iznosu od milijardu eura iz posebnog fonda namijenjenog regionu. Ovo su neke od tema o kojima smo večeras razgovarali sa profesorom Zijadom Bećirovićem, direktorom IFIMES instituta sa sjedištem u Ljubljani.
„Ponovni izbor i čelnice Evropskog parlamenta i predsjednice evropske komisije znači politiku kontinuiteta. Može se očekivati i da će mnogi zvaničnici unutar evropske komsije također potvrditi još jedan mandat i ono što nas može zabrinuti u tome je da Evropa postaje kontinent rata i da napušta originalnu misiju stvaranja Evropske unije kao jednog mirovnog projekta koji bi spriječio da se više ratuje na evropskom tlu.
Sa nepostojanjem odgovora na rat u Ukrajini čini se da se i sama EU sve više uvlači u taj rat i čini se da će pored Ukrajine upravo EU platiti najveću cijenu tog rata. Sad postaje jasna pogubnost politike Angele Merkel i čini se da će njeno naslijeđe, zbog svih tajnih aranžmana sa Rusijom biti upisano u tamnu stranu historije. Mislim da sa ovom komisijom neće biti nikavih promjena, a te i takve su nam promjene trebale. Evropi su trebale promjene, novi ljudi, nove vizije“, na početku je vrlo oštro govorio Zijad Bećirović o reizboru ključnih ljudi unutar EU, a nakon završetke izbora za Evropski parlament.
Komentarišući evidentan rast radikalno desnih političkih stranaka na tlu Evrope koje ovaj put nisu bile dovoljno snažne da preuzmu većinu u Evropskom parlamnetu, profesor Bećirović podsjeća na važne historijske činjenice:
„Ne smijemo zaboraviti da su oba svjetska rata počela u Evropi. Uvijek, dakle, treba postojati velika doza opreza kada govorimo o Evropi i u tom smislu nadati se da je istorija učiteljica života i da ćemo nešto naučiti i iz te činjenice. Posebno se to odnosi na Njemačku sa kojom imamo važno historijsko pamćenje, a Ursula von der Leyen je u funkciji HDZ-a i čelništva Republike Hrvatske pa u tom smislu moramo biti vrlo oprezni. I njen kolega iz sestruinske stranke je i trenutni visoki predstavnik tako da se tu treba biti vrlo, vrlo oprezan“ naglašava profesor Bećirović ponavljajući da je ovo vrlo teška situacija za Bosnu i Hercegovinu i da u tome važnu ulogu ima i Mađarska čiji je premijer Viktor Orban neugodno iznenadio svoje kolege poduzimajući nedavno diplomatsku turneju sa početkom mađarskog predsjedavanja Evropskom unijom.
„Sjetiti ćete da smo mi, upravo u vašem studiju, prvi raskrinkali posebnu operaciju koja se vodila protiv Bosne i Hercegovine i koja je u mnogome realizirana sa promjenom vlasti. Mađarski genral je sada i glavnokomandujući EUROFOR-a, a ne smije se zaboraviti da su generali i ambasadori uvijek vezani za, i u funkciji su svoje matične države. Ipak, treba reći i da Viktor Orban trenutno želi da bude više nego što on objektivno jeste jer je Mađarska još uvijek kao novoprimljena država u EU veći primalac pomoći iz EU budžeta nego što sama uplaćuje. To je slika ekonomske moći Mađarske, ali je ona istovremeno vrlo konektovana sa Moskvom i Kinom i može se vidjeti da većina investicija u Mađarsku potiče iz Rusije i jednim dijelom iz Kine. Njena politika u ovom trenutku je koncipirana tako da od država na Balkanu pravi Mađarske entitete, to sad radi u Sjevernoj Makedoniji novim kreditom, to u Bosni i Hercegovini radi preko entiteta RS, a kako je već prisutna u Srbiji, a dijelom i u Crnoj Gori, može se zaključiti da se Mađarska ovdje želi predstaviti kao jedna vrsta „male Moskve“ na Balkanu“ , tvrdi Zijad Bećirović, podsjećajući da je frustracija za ovo u miru potpisanom nakon I svjetskog rata kada je Mađarska izgubila dvije trećine svojih etničkih teritorija.
Pogledajte cijeli razgovor sa profesorom Bećirovićem koji kroz historijski kontekst objašanjava neka od trenutnih fenomena, akcija i procesa koji se dešavaju ne samo u regionu nego i šire.