U srcu Balkana, gdje se spajaju tradicija i savremeni izazovi, Bosna i Hercegovina postaje središte kontroverznih manifestacija borbi bikova, koje su u poslednjim decenijama sve više predmet debate.

Širom Bosne i Hercegovine se održavaju koride, borbe bikova, iako su široj javnosti poznate uglavnom Čevljanska korida i Grmačka korida.

„Jablan“ je kratka priča pisca Petra Kočića iz 1902. godine koja govori o borbi dva bika, jednog ljubimca siromašnog dječaka iz sela i drugog koji je u vlasništvu Austro-Ugarske države. Priča je postala klasična parabola o borbi protiv stranog vladara.

Borba bikova u Bosni i Hercegovini: Tradicija ili okrutnost?

Korida se održava na način da se dva bika uvedu unutar torova gdje ostaju sami, a životinjskim nagonom obojica to smatraju svojom teritorijom što naravno dovodi do sukoba. Sve to izvan tora posmatra stotine gledalaca.

Ova praksa, koja je nekada bila duboko ukorijenjena u lokalnim običajima, danas je na udaru kritike zbog etičkih i pravnih pitanja.

Borbe bikova, koje se u Bosni i Hercegovini održavaju već vijekovima, smatraju se dijelom kulturne baštine, posebno u ruralnim područjima gde su tradicije i običaji od velike važnosti. Iako mnogi u regionu ovu praksu vide kao dio svog identiteta i kulturnog nasljeđa, sve je veći broj onih koji smatraju da je potrebno preispitati etičke aspekte ovih borbi.

Borba bikova u Bosni i Hercegovini: Tradicija ili okrutnost?

Pitanje koje se postavlja je da li tradicija može opravdati okrutnost prema životinjama.

Organizacije za zaštitu životinja i mnogi građani smatraju da borbe bikova predstavljaju nepotrebno nasilje i mučenje životinja, koje ne može biti opravdano kulturnim i tradicionalnim razlozima.

U nekim slučajevima, borbe se završavaju ozbiljnim povredama ili smrću bikova, što dodatno povećava zabrinutost.

Borba bikova u Bosni i Hercegovini: Tradicija ili okrutnost?

Uprkos sve većem pritisku za zabranom ovih događaja, zakonodavstvo u Bosni i Hercegovini još uvijek ne prepoznaje borbu bikova kao kršenje prava životinja. U nekim dijelovima zemlje, organizatori se protive bilo kakvim zakonodavnim promjenama, ističući da su ove borbe dio njihove historije i kulture.

-Ovo je tradicija koja se prenosi s generacije na generaciju - rekao je, u grupi gdje se okupljaju ljubitelji korida, jedan od organizatora borbi.

-Zabraniti ovakve događaje bilo bi kao zabraniti dio naše historije.

Dok se debate nastavljaju na društvenim mrežama, jedno je jasno – budućnost borbi bikova u ovoj zemlji zavisiće od sposobnosti društva da se adaptira i pronađe odgovore na složene moralne dileme.