Čarobna slika na nebu za stanovnike Banja Luke sinoć: polumjesec, drevni simbol islama, iznad Ferhadije, drevne džamije, koja je jedan od simbola grada na Vrbasu.

Riječ je o prirodnom fenomenu, jednoj fazi u Mjesečevim mijenama, kada je veći dio ovog Zemljinog satelita “zaklonjen” od Sunca, pa je taman i ne možemo da vidimo. Svijetli samo jedan njegov manji dio, u obliku koji liči na srp.

Simbolički, polumjesec je već vijekovima jedan od najpoznatijih znamena islama.

Kao simbol se povezuje s osnivačem Osmanskog carstva – Osmanom prvim.

Prema legendi, 1299. godine on je u snu vidio polumjesec, koji se protezao s jednog kraja zemlje na drugi. Vjerujući da je to dobar znak, Osman je polumjesec uzeo za simbol svoje dinastije.

Tada je vladao samo jednom kneževinom u Maloj Aziji, ali su njegovi potomci stvorili ogromno carstvo, koje je potrajalo do 1922. godine.

Pošto se sa širenjem Osmanskog carstva širio i islam, polumjesec je s vremenom postao simbol ove religije.

Ferhat-pašina džamija, poznatija kao Ferhadija, zadužbina Ferhat-paše Sokolovića, izgrađena 1579. godine predstavljala je jedno od najuspješnijih arhitektonskih ostvarenja bosanske arhitekture u vrijeme Osmanlija u 16. vijeku, a 1950. godine je uvrštena u kulturnu baštinu BiH, zatim i na listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u.

Početkom rata u BiH, 7. maja 1993. u potpunosti je srušena, a ovaj datum proglašen je za Dan džamija u BiH odlukom Rijaseta Islamske zajednice s ciljem da simbolički podsjeća na stradanje, potpuno rušenje ili oštećenje velikog broja džamija, mesdžida i drugih vakufskih objekata tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine.

Ferhadija je 7. maja 2016. godine svečano otvorena nakon ponovne izgradnje.



(Foto: Siniša Pašalić/Ringier)