U Federaciji Bosne i Hercegovine od 1. avgusta poskupljuje struja. Tako će građani koji se snabdijevaju putem 'Elektroprivrede BiH' (EPBIH) plaćati višu cijenu električne energije za 10 posto.
Kako je ranije najavljeno, a što je Regulatorna komisije za električnu energiju FBiH (FERK) odobrila krajem prošlog mjeseca, povećanje cijena struje za kategoriju domaćinstva iznosit će 10,04 posto, a za kategoriju ostala potrošnja 7,29 posto.
Iz EPBiH su kao razloge za povećanje cijene struje naveli potrebu da se očuva stabilnost energetskog sistema.

Energetski stručnjak Almir Bečarević kaže za Hayat.ba kako očekuje da će struja za domaćinstva već od 1. avgusta poskupjeti čak 12,5 posto.
- To je moja matematika, vidjet ćemo na računima. Međutim, građani trebaju očekivati nastavak poskupljenja, jer ovo nije kraj. 'Elektroprivreda BiH' je u ozbiljnim problemima. Apsolutno nisu ništa uradili da svoje poslovanje prilagode novom Zakonu o električnoj energiji. Ovi na vlasti su govorili da je to reformski zakon, ali evo prošlo je već godinu i ništa se ne dešava po pitanju restrukturiranja i prilagodbe EPBiH onome što je zadato u tom novom Zakonu o električnoj energiji – pojašnjava Bečarević.

Crne prognoze! Bečarević za Hayat.ba o najavljenom poskupljenju struje: Ovo nije kraj

Kao još jedan problem, koji direktno utiče na cijenu, naveo je takse. Prema njegovim saznanjima, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH je prema Energetskoj zajednici poslalo molbu u s klopu Nacionalnog klimatskog plana da se plaćenje takse na CO2 odgodi.
- Ali, teško je očekivati da će se to dogoditi. Nastavkom negativnog poslovanja i uvođenjem taksi, ovo povećanje od 12,5 posto je ništa prema onome što nas očekuje u narednih godinu do dvije. Građani FBiH koji se snabdijevanju preko EPBiH trebaju biti spremni šta će se dešavati. Prvo će od septembra ili oktobra na red doći prelazak na tržišno poslovanje svih potrošača koji nisu bili na tom sistemu ili tek očekuju ugovore – navodi Bečarević.

Prognoze nisu dobre, prije svega, kako kaže, jer se ne radi ništa da se poboljša moć prilagodbe onome što nas očekuje u budućnosti, a to su obnovljivi izvori, restrukturiranje, početak zatvaranja rudnika, početak smanjenja proizvodnje u termoelektranama koje proizvode električnu energiju na ugalj...
Nameće se pitanje može li se izbjeći ovakav svojevrsni 'crni scenarij'.
- Ne vidim način na koji EPBiH to može izbjeći izuzev daljim drastičnim povećanjem cijena električne energije, jer se ništa nije radilo 10-15 godina. Problem je što se ne ide u restrukturiranje i ne ide u dramatičnu primjenu Zakona odnosno prilagodbu novim načinima poslovanja. Ako je vaš odgovor na povećanje cijene struje da primite novih 450 radnika, to po meni na ove gubitke koje imaju i koje će tek imati, ne znam na koji način misle voditi EPBiH – zaključuje Bečarević za Hayat.ba.