Udruženje "Čuvari Bosne" s dubokom zabrinutošću konstatuje da je kontinuirano ugrožena sigurnost Bošnjaka i drugog nesrpskog stanovništva u manjem bosanskohercegovačkom entitetu RS, saopćeno je iz ovog udruženja.

- Brojni incidenti, uključujući stotine težih i lakših napada na nesrpsko stanovništvo, uglavnom Bošnjake, od kojih su neki sa smrtnim posljedicama, svjedoče o ozbiljnosti situacije. Nažalost, većina ovih napada ostaje neprocesuirana, što ukazuje na očiglednu nesposobnost ili nespremnost Ministarstva unutrašnjih poslova Rs da zaštiti Bošnjake i generalno nesrpsko stanovništvo, zbog čega je u aktuelnom trenutku opravdan njihov strah za sigurnost.

Dodatno, Bošnjaci u Rs imaju vrlo malo adresa na koje bi se mogli obratiti u potrazi za sigurnosnom zaštitom, u MUP-u Rs je marginalan broj Bošnjaka, a na rukovodećim pozicijama ih skoro i nema - navedeno je u saopćenju.

Najavljeni potezi vlasti u ovom entitetu bude strah i podižu napetost

Naglašeno je da posljednja dešavanja i tenzije vezane za okončanje sudskog procesa protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika samo dodatno produbljuju stare rane Bošnjaka i drugog nesrpskog stanovništva.

- Opasna retorika i najavljeni potezi vlasti u ovom entitetu, među kojima i zabrana rada državnih instanci i konfederacija sa Srbijom, bude strah i podižu napetost.

Uzmemo li u obzir činjenicu da su i ranije zapaljive retorike bile okidač za napade na Bošnjake, opravdan je strah od mogućnosti da dođe do novih napada. Kontinuirani napadi na povratnike, koji se redovno dešavaju u vrijeme svake krizne situacije u Rs, jasan su dokaz ovakve realnosti – ističe se u saopćenju.

Pokrećemo borbu

Tvrde i da će Udruženje "Čuvari Bosne" u narednom periodu pokrenuti borbu kako bi se osigurala Ustavom i zakonima zagarantovana konstitutivnost Bošnjaka, odnosno simetrična rješenja kako u MUP-u, tako i u drugim entitetskim institucijama, kako bi bošnjački narod u RS-u imao kome da se obrati u ovakvim situacijama.

- Udruženje Čuvari Bosne poziva državne institucije zadužene za sigurnost, prvenstveno SIPA-u, OSA-u, Ministarstvo sigurnosti BiH i druge relevantne organe, kao i snage EUFOR-a – da budu na visokom nivou pripravnosti i preduzmu konkretne korake kako bi osigurali normalne životne uslove i sigurnost nesrpskom stanovništvu u entitetu Rs. Ovo stanovništvo, uslijed trenutnih tenzija, već živi u stalnom strahu. Smatramo da stacioniranje jednog kontingenta EUFOR-a samo u Srebrenici nije dovoljno, jer su povratnici širom manjeg bh. entiteta podjednako ugroženi.

Apelujemo na sve nadležne institucije da poduzmu hitne mjere kako bi se spriječila eskalacija nasilja i osigurala temeljna prava i sigurnost svih građana - ističe se u saopćenju.