Ovim je značajno umanjena moć Milorada Dodika i SNSD-a u vlasti na državnom nivou. O mogućim reperkusijama po rad Vijeća ministara, ali i činjenici da je danas dogovoreno usvajanje budžeta za ovu godinu razgovarali smo sa profesorom Amelom Dlićem za Fakulteta za upravu UNSA.
- Ova promjena je interesantna sa nekoliko aspekata. Najprije, predugo je trajala u proceduralnom smislu. Mislim da je u januaru prošle godine započela. Dakle, o ovako važnim političkim pitanjima odlučuje se gotovo godinu i po dana i to govori o neefikasnosti institucija, a pošto je Dom naroda vrlo važan za građane Bosne i Hercegovine te bi se stvari morale puno brže rješavati. Potrebno je, dakle, promovisati odgovorne i kredibilne institucije jer je ključno da institucije djeluju, a da, bez obzira na njihovu eventualnu odluku, akteri to na kraju prihvate, pa se situacija smiri - podsjetio je prof Delić.
Rekao je da dosadašnje iskustvo govori da se politički akteri tokom ljetnih mjeseci primire i da se prije jeseni neće donositi neke značajne odluke.
- Naravno, to je sad prostor da se obave potencijalni razgovori, pregovori i dogovori o eventualnoj prekompoziciji vlasti, a treba biti svjestan i ustavnih ograničenja i mogućnosti blokada jer i Ustav, a i neki drugi propisi u cilju omogućavanja zaštite nacionalnih interesa su kreirali mnogobrojne mehanizme blokada. Ostaje da se vidi kakve su mogućnosti i hoće li neko od stranaka ući u to prekompoziciju vlasti, a sadašnja koalicija je često u neskladu. Društvene mreže su prepune ružnih riječi jednih o drugima. Postavlja se realno pitanje koje su stvarne mogućnosti da sada dođe do prekompozicije i koliko svaka od tih političkih stanaka to želi - podsjeća na trenutni odnos snaga i međusobne kompleksne odnose profesor Delić analizarajući mogućnost prekompozicije vlasti na državnom nivou, naglašavajući da njeni predstavnici kao što su to danas uradili i u Mostaru ignorišu medije pa često ne znamo sve detalje njihovih dogovora.
'Karakteristično je da se onaj mali broj akata uredbi i zakona koji se razmatrao, razmatrao se nakon pritiska i u hitnoj proceduri što je u stvari bježanje i odgovornosti i nedemokratičnost u smislu neuključivanje šireg kruga aktera u donošenje odluka. Namjera je da se izbjegne diskusija i kritika, a tako je sad najavljeno i usvajanje budžeta' podsjeća Delić.
Istakao je još jedan detalj.
- To je da se Dragan Čović pokazao kao vrlo vješt nosilac procesa i on je ponovo pomirio dva bloka „Trojke“ s jedne strane i grupe oko SNSD-a s druge, a koje su se proteklih sedmica u javnosti puno prepucavale - napominje profesor Delić potencirajući da ostaje nejasno da li je to urađeno iskreno ili iz potrebe Čovića da se pokaže kao važan faktor u svim procesima prema pojačanom pritisku koji dolazi iz međunarodne zajednice, posebno od strane SAD-a.
Ostale interesantne opservacije te analizu daljenjeg razvoja situacije pogledajte u cijelom razgovoru koji je sa profesorom Delićem vodila naša Jelena Blagojević – Harbinja.