Cilj ovog zakona je uvođenje etničkog principa rada u ovoj krovnoj sudskoj i državnoj instituciji. O tome šta su razlozi i kako se to i na koji način može promijeniti razgovarali smo večeras u emisiji '7Plus' sa delegatom u Domu naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine Dženanom Đonlagićem:
- Najprije želim da radi javnosti potvrdim da Dom naroda nije u blokadi. On radi i mi smo prošle sedmice imali sjednicu na kojoj smo usvojili sve tačke dnevnog reda. Od marta naovamo imali smo nekoliko sjednica među kojima je bila sjednica na zahtjev predstavnika opozicionih stranaka kada smo usvojili Zakon o sprečavanju pranja novca koji je bio jedan od uslova iz Evropske unije. Potom smo usvojili i budžet institucija BiH. Dakle, Dom naroda radi i zasjeda. Problem je u tome što je jedan delegat ponudio prijedlog Zakona koji u stvari vrši raspakivanje postojeće strukture Ustavnog suda Bosne i Hercegovine. Duboko smo uvjereni da bilo koje izmjene o Ustavnom sudu BiH moraju ići izmjenom Ustava, a ne prijedlogom zakona. Dakle pitanje Ustavnog suda Bosne i Hercegovine je ustavna, a ne zakonska materija. Radi se, dakle, o potpuno neustavnom sadržaju prijedloga zakona, koji pri tome želi protjerivanje tzv. stranih sudija iz Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, a protiv čega su u javnim saopštenjima i OHR i ambasada SAD-a u BiH. Podsjetit ću da su to sudije koje imenuje Evropski sud za ljudska prava. Poseban problem je što u samoj materiji tog zakona predviđen etnički kriterij sudija Ustavnog suda i etnički način glasanja u Ustavnom sudu BiH. Suštinski, ovim zakonom bi Ustavni sud postao neki novi Dom naroda sa brojnim mehanizmima opstrukcija - obrazlaže razloge zbog kojih klub Bošnjaka u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH uopšte ne želi prisustvovati sjednici na kojoj je taj i takav zakon uvršten u dnevni red, dodajući da bi usvajanjem tog zakona nestala posljednje linija odbrane suvereniteta naše zemlje, a što se ne može dozvoliti.

Đonlagić za '7Plus': Dom naroda nije u blokadi, Neškovićev prijedlog zakona je opasnost po državu

Dženan Đonlagić koristi priliku i da poentira kakva bi u stvari Bosna i Hercegovina trebala biti.
- Želimo da napravimo državu kako treba, da to bude država u kojoj se poštuju evropski standardi. Pri tome, dostavljeni prijedlog zakona je i u suprotnosti sa mišljenjem Venecijanske komisije koji smo u međuvremenu dobili na zahtjev Željka Komšića, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. Nama je naprosto nevjerovatno da predstavnici međunarodne zajednice, umjesto da se fokusiraju na predlagača ovakvog neustavnog rješenja, oni su se fokusirali na članove kluba Bošnjaka u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH koji su se u stvari trznuli i kazali: ljudi ovo ne može, ovo je opasnost po državu da se uopšte uđe u parlamentarnu proceduru - objašnjava Đonlagić i podsjeća da je bilo pokušaja dopune i poslovnika kako bi prijedlog zakona prošao Ustavno-pravnu komisiju, ali da je i to odbijeno.
Svakako pogledajte cijeli razgovor i saznajte koja su moguća rješenja ove situacije, ali i druge komentare, posebno ponašanja Christiana Schmidta u odnosu na slučaj 'Kovačević protiv BiH i druge političke aktuelnosti.