Osvanuo je lijep ljetni dan. Sunce je iznad Elektroprivrede, ali građanima je pao mrak na oči. Od danas u dijelu Federacije, struja je skuplja.
Razgovarali smo sa građanima. Pitali smo ih kako komentarišu poskupljenje el.energije.
-Neizdržljivo, nesnošljivo šta nam radi i to ova vlast nova. Dok je bila stara bilo nam je bolje, pa kakvi takvi su. Pa kako da živim od penzije?
-Nije me iznenadilo kad vidite ko je na vlasti. Toliko mogu da. Uticaće, ja sam penzioner, ali Bogu hvala imam djecu koja me, na sramotu, guraju.
-Pa izgleda, ne paliti ništa u kući, sve pogasiti. Struja je bitna, sve u svemu, vidite kakve su vrućine, svi se hladimo.
-Mislim da to nije normalno, što će poskupljivati. Još je žega, ljudi uključuju svašta nešta, mada ja ne uključujem već ono što je neophodno.
A ima i onih koji opravdavaju povećanje cijena.
-I treba biti skuplja. Dugo vremena je najmanja cijena u Evropi, sigurno, dokumentovano, argumentovano.
Prosječno poskupljenje el energije za domaćinstva iznosiće 10,04% dok će za ostale biti 7,29%. I kako to obično biva poskupljenje energenata, u ovom slučaju najvažnijeg, električne energije, prouzrokovaće i lančana poskupljenja bukvalno svega. Zabrinjavaju i izjave iz EP koje kažu da je ovo tek prvi korak.
A posljednji korak je povećanje cijene el. energije za čak 50 psoto kaže stručnjak za energetiku Almir Bečarević.
-Jer npr ako kažete, da vam ovo u finansijskom smislu neće puno pomoći, i da ćete i dalje poslovati s gubitkom, a što je već pokazano za prvih 6 mjeseci, gdje je gubitak u poređenju sa prvih 6 mjeseci prošle godine, povećan sa 24 na 26 miliona, i gdje je targetirano da će gubitak biti Elektroprivrede biti između 60 i 120 miliona, u koji ćete bazen onda ići? Ići ćete prema građanima i privredi.
Iz suficita od 61 miliona iz 2018.godine, pa nakon toga iz 6 miliona iz 2022 godine, Elektroprivreda je koncem 2023.godine bila u deficitu 331 milion.
Poskupljenje električne energije neće stabilizirati prihode EPBiH bez značajnijih prihoda od izvoza struje. Neophodna je proizvodnja u rudnicima koje sada nema.
-Kao što sam govorio 100x, EP se mora pozabaviti unutar koncerna, unutar rudnika, riješiti to stanje, imati dovoljno tona uglja, dovoljno megavat sati el energije, imati izvoz, dovoljan prihod i neće biti potrebe za korekcije cijena za domaćinstva - Amir Jerlagić, bivši direktor JP Elektroprivreda BiH
Nihad Harbaš, direktor nLogic Advisory objašnjava da je do poskupljenja neminovno moralo doći. Godinama su cijene rasle, a cijena el.energija bila je ista. No dodaje, na tome se može stati ako se urade strateški potezi.
-Da bi se prevazišlo ovo, nije dovoljno ulagati samo u nove proizvodne kapacitete, nego i restruktuirati same rudnike, i menadžment i dispečing i ostale sektore unutar EP, pozicionirati se na tržištu i direktno prodavati el.energiju na vanjskim berzama, pregovarati o cijenama a ne biti samo neki izvoznik koji putem posrednika izvozi el energiju po upitnim cijenama.
S ekonomskog stajališta, poskupljenje energije dolazi u situaciji svjetske inflacije i divljanja cijena što će neminovno dovesti do skoka i ostalih cijena.
-Poskupljenje el.energije nažalost neće se pozitivno odraziti na ostale energente , proizvode, nego će i oni pratiti cijenu el energije i doći će do porasti cijena i cijena proizvoda za konačnu potrošnju - objašnjava Dženan Kulović, profesor na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Zenica.
Ako dođe do lančanog poskupljenja usljed poskupljenja stuje , građani neće ostati ništa drugo nego da se, poput pataka u Miljackoj, kupaju hladnom vodom.
(E. Ahmetašević)