Među žrtvama koje će biti ukopane ove godine nalaze se i dva brata dok je najmlađi među njima sedamnaestogodišnji Beriz Mujić, rodom iz Zvornika. Među žrtvama kojima će se sutra klanjati dženaza su dijelovi tijela sakupljeni iz primarne i sekundarne grobnice.
Za više od hiljadu žrtava genocida još uvijek se traga. O procesu traženja nestalih, 29. godišnjici genocida u Srebrenici, reekshumaciji nakon 11. jula, danas smo u emisiji razgovarali sa Emzom Fazlić, glasnogovornicom Instituta za nestale osobe Bosne i Hercegovine.
„Većina žrtava koje ćemo ukopati sutra su pronađeni u sekunadrnim grobnicama 2000, 2006, i 2011. na područjima opštine Zvornik, Vlasenica i Srebrenica. U slučaju Berina Mujića pronađena je samo jedna kost i sutra će njegova familija ukopati samo tu jednu kost. Samo taj podatak otkriva kakve su razmjere tog zločina ali i činjenica da se ova porodica, za razliku od brojnih drugih, odlučila da odmah pristupi procesu ukopa i dala je svoju saglasnost za njegovu sutrašnju dženazu“, objasnila je Emza Fazlić posebno potencirajući problem koji Instutut ima s obzirom na to da su u nekim slučajevima cijele porodice ubijene i nema preživjelih srodnika.
„Postoje porodice koje su zbrisane sa lica zemlje, kojima je zametnut svaki trag i o tome svjedoče žrtve koje će se kopati sutra. Jedna od njih će biti ukopanana pored svojih pet amidžića. To je čitava jedna loza. Jako je bolno svima nama vidjeti čitave nizove nišana koji nose jedno te isto prezime, a upravo to govori o razmjerama počinjenog genocida i činjenici da, nažalost, mnoge žrtve neće biti pronađene“, istakla je Emza Fazlić.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte šta još porodice ili srodnici ubijenih mogu uraditi kako bi se olakšao proces pronalaska što je moguće više ubijenih, a sve kako bi se makar osigurao njihov dostojanstven smiraj.