-Kvalitetan budžet institucije Bosne i Hercegovine mogu dobiti jedino ako se potpuno promijeni pristup toj proceduri - za Hayat.ba rekao je Igor Gavran, makroekonomist.
-Prije svega se mora pravovremeno usvojiti da bi se mogao primjenjivati od početka godine. Također, na njemu se moralo raditi stručno, uz rasprave u krugu stručnjaka i u Parlamentu, kako bi se došlo do najboljeg sadržaja koji bi mogao proći proceduru na vrijeme i da ga već danas, odnosno mjesecima imamo u primjeni - naveo je Gavran.
Umjesto ovoga dobijeno je odugovlačenje i postignut je dogovor na političkom nivou s minimalnim stručnim argumentima koji idu u prilog razvoju ekonomije i samog društva BiH.
- Kvalitetan budžet Bosna i Hercegovina može dobiti jedino ako se potpuno promijeni pristup, ako to prije svega bude stručniji, a ne politički dokument, ukoliko se na njemu bude radilo stručno i pravovremeno te ukoliko prioriteti budu ekonomski i suštinski, a ne politički. Prema tome, to zavisi od toga ko kontroliše, uslovno rečeno, određeno ministarstvo i ko je, uslovno rečeno, bio uspješniji u političkim dogovorima izvan institucija - objasnio je Gavran.
Odobreni Nacrt budžeta u Mostaru bez razvojnog karaktera
-U svakom slučaju, ovakav budžet ne ukazuje na to da će država pomoći ekonomskom razvoju ili da će na ovaj način i primjenom ovoga budžeta doći do nekih poboljšanja u ekonomiji i generalno u BiH. Više se čini da je riječ o jednom ostatku, nakon što se entiteti i drugi nivoi namire svojim željama, a onda se ovakvim kompromisom tek održava na nekom nivou preživljavanja, da ne kažem vegetiranja na državnom nivou - poručio je Gavran.
(Dž. Sarić Kozić)