Od 28. decembra prošle godine najveća zdravstvena ustanova u BiH je bez direktora. Upravni odbor imenovao je tada prof.dr. Ismeta Gavrankapetanovića za generalnog direktora Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, no saglasnost federalnog ministra Nediljka Rimca je izostala.

Prof. Gavrankapetanović u 'Vijestima u 7' Hayat TV iskazao je zabrinutost za ovu ustanovu, pacijente i cjelokupan zdravstveni sistem.

- Komisija koja je provela proceduru i Upravni odbor od 11 članova iz pet političkih partija izabrao me jednoglasno za prvog kandidata. Od 28. decembra do danas čekam tu saglasnost koju je ministar odbio dati iz njemu poznatih razloga. U centru svega treba da bude Klinički centar, a niko pojedinačno. On ne može funkcionirati na vršiocima dužnosti. Veliki je broj problema i situacija je teža iz mjesec u mjesec. Vlada FBiH treba to da riješi i vrlo sam zabrinut – kazao je.

Gavrankapetanović za Hayat: Neće uništiti KCUS, zanimaju me samo pacijenti, ne tenderi

Pacijenti, ne tenderi

Pacijenti nemaju lijekove, nedostaje kadar i sve pada na leđa zaposlenih, srednjeg medicinskog kadra i nemedicinskih radnika. Ovo je jedini interes dr. Gavrankapetanovića.

-Mene interesuju samo pacijenti. Nikakvi pregovori o tenderima i zapošljavanjima ne postoje. Za mene postoji samo bolesnik, liječenje i zaposlenici kojima se treba posvetiti - jasno je poručio.

Na pitanje da li je žrtva političkih igara, dr. Gavrankapetanović kaže:

- Postoje različite interesne skupine koje su zainteresirane da dio iz KCUS-a sebi pribave. Vlada FBiH je to mogla da presiječe. Očito da postoji neki interes u ovom trenutku. KCUS je naš vitalni interes i neću odustati. Upravni odbor dobro zna kakva je situacija tamo. Njima je stalo da se riješi problem, da se Klinički centar spasi i osjećaju odgovornost.

29 godina na KCUS-u

Dr. Gavrankapetanović na Kliničkom centru proveo je 29 godina. Bio je tamo kada je bilo najteže i ostao.

-Najljepši period ljekarskog života proveo sam tu. Došao sam na specijalizaciju tri, četiri godine prije početka rata. Sačuvali smo ga u ratu i zbrinjavali ranjene iz cijele BiH. Neću se pokolebati jer nisam ni 1992. – zaključio je za Hayat TV.