Prema posljednjem popisu stanovništva u BiH živi 764 000 mladih od 14 do 29 godina.
Današnja generacija mladih u u našoj zemlji suočena je, ne samo sa specifičnim okolnostima našeg društva, nego i izazovima koji su duboko ukorijenjeni u naslijeđu prošlih generacija. Jesu li mladi u Bosni i Hercegovini generacija nade ili odlaska?
Dvije trećine mladih do 29 godina u Bosni i Hercegovini ima želju za odlaskom, pokazala je Studija o mladima sprovedena u našoj zemlji prošle godine. Milenijalci i “generacija Z”, kako se popularno zovu današnje generacije mladih, često vide emigraciju kao jedino održivo rješenje.
Rada Mićić, predsjednica Omladinske organizacije “Vizija mladih” Bijeljina kaže da su mladi itekako razoračani u te momente gdje se trud i rad ne cijeni i da se vaše sposobnosti mnogo više cijene u drugim državama nego u rodnom gradu
Adi Salčinović, direktor Centra za mlade INPUT Zenica ističe da se mladi u BiH osjećaju nesigurni.
"Nemaju toliko mogućnosti za napredak ali ima dosta onih koji se trude i pokazuju to, mi kao društvo treba da mladima damo podršku" - govori za BHRT.

Iako istraživanja pokazuju da se trend odlaska mladih smanjuje, migracije su i dalje jedan od gorućih problema.
Najviše ih pogađa korupcija, a tu je i ogroman nedostatak povjerenja u sistem i političke stranke.
Slobodan Blagovčanin iz Omladinskog resursnog centa Tuzla ističe:
"Razumijemo mi mladi na koji na koji način politika funkcioniše ovdje, to je jedan od razloga zašto se i dobar broj mladih ne uključuje, jer nam se gadi. Jasno nam je da se nacionalizam koristi da bi se ostalo na vlasti"
Mičič dodaje:
"Ja sam malo iznervirana kad čujem parole pred izbore gdje su puna usta mladih, a u suštini samo nas iskorištavaju kad treba da se lijepe plakati i sakupljaju glasovi i da budu lijepi na slici"
Mladi danas žele više od pukog zaposlenja – oni traže prilike koje će im omogućiti da ostvare svoje ideje, da napreduju i da se osjećaju cijenjeno.
Aziz Đipa iz Instituta za razvoj mladih "Kult" pojašnjava:
"Kad smo ih pitali šta bi trebalo biti prioritet i vlasti, obrazovanje i zapošljavanje, odnosno promjene u obrazovanju i zapošljivosti, mimo toga to su sigurnsot zdravstvena zaštita i upravljanje migracijama u kontekstu odlaska, mladi su svjesni tog problema"

Usprkos svim izazovima, postoji značajan broj mladih koji odlučuju da ostanu i bore se za promjene. Oni pokreću startape, bave se građanskim aktivizmom i stvaraju nove prilike.
Anastasija Gogić iz Udruženja mladih “UM” Bijeljina misli da je važno da se shvati da se sve velike promjene u društvu mogu dogoditi samo onda ukoliko mladi budu pokretači tih promjena.
"Mi ćemo biti na tim pozicijama, ali smo mi ti koji odlučujemo da li ćemo nastaviti koracima te stare osobe na toj poziciji ili ćemo mi donijeti promjene ovom društvu" - govori.
Mladi u Bosni i Hercegovini su na prekretnici. Dok se suočavaju sa izazovima poput nezaposlenosti i korupcije, s druge strane, pokazuju odlučnost i hrabrost. Da li će postati generacija nade ili generacija odlaska zavisi od svih nas.