Tržišna inspekcija će od ponedjeljka u punom kapacitetu početi sa vršenjem kontrola u tržnim centrima i marketima, najavljeno je iz Inspektorata RS.
А nakon što su se u medijima pojavile tvrdnje pojedinih ekonomskih analitičara, u kojima navode da su trgovački centri ranije napravili dogovor o povećanju cijena, federalni ministar trgovine Amir Hasičević uputio je dopis Konkurencijskom savjetu BiH.
Traži da se ispita istinitost ovih navoda.
Iz nadležnih ministarstava u Federaciji BiH i u RS različita mišljenja o podršci bojkotu, ali rad na rješavanju problema visokih cijena najavljuju i jedni i drugi.
Amir Hasičević, ministar trgovine Federacije BiH kaže da će Vlada Federacije preduzeti određene mjere.
- Činjenica je da je došlo do nekih alarmantih pomjeranja na tržištu što se cijena tiče. Mi smo radili analize. Nekako nam je reper bio ovo zaključavanje cijena i mislim da ćemo to raditi i u narednom periodu - rekao je.
Denis Šulić, ministar trgovine i turizma RS ističe da on kao ministar nije tu da bojkotuje nešto.
- Ja sam tu da se borim da, u svojoj nadležnosti, obezbijedim da građani Republike Srpske imaju što bolje uslove kupovine, što kvalitetnije proizvode, tako da ćemo i u narednom periodu pokrenuti dio aktivnosti koje će imati za cilj snižavanje proizvoda i roba široke potrošnje - govori za BHRT.

Od enormno visokih cijena građani posebno izdvajaju cijenu kafe, čokolade, mliječnih, ali i pekarskih proizvoda. Nepuni kilogram kafe sada košta gotovo 25 maraka, dok je za 300 grama čokolade potrebno izdvojiti više od 10 maraka. Ekonomisti smatraju da jednodnevni bojkot jeste dobra poruka i poziv na rješavanje problema ali da je dugoročno rješenje nešto drugačiji pristup.
Prof. dr Aziz Šunje sa Ekonomskpg fakulteta UNSA-e kaže da svakako podržava bojkot, međutim treba gledati kroz onaj elementarni zakon ponude i tražnje.
- Potrošači bi morali, kao oni koji se nalaze na strani potražnje, raditi na način promjene potrošačkih navika. Da jednostavno smanje potrošnju i da jednostavno time vrše dodatni pritisak na trgovačke lance - smatra Šunje.
Damir Bećirović, profesor ekonomije pojašnjava:
- Teško da će ovakva stvar značajnije uticati na smanjenje cijena zato što pored cijena nabavnih u trgovini u ovom momentu na inflaciju utiče javna potrošnja - kaže.
Bojkot je dao rezultate u susjednoj Hrvatskoj gdje su pojedini trogovački lanci najavili snižavanje cijena. Da li će, i na koji način dati rezultat i u Bosni i Hercegovini, zavisi od nas.