U Bosni i Hercegovini trenutno ima tek nešto više od 220 kilometara izgrađenog autoputa. Što je premalo, s obzirom na posebne putarine za izgradnju i održavanje autoputeva, kao i dio od akciza na gorivo koji ide upravo u ove svrhe.
Samo za prva tri mjeseca ove godine BiH je od nafte zaradila skoro 300 miliona maraka. Još frapantnija je činjenica da entitetske vlasti uporno uzimaju kredite za svaki novi kilometar autoputa.
Da su nameti građanima najunosniji biznis, najbolje pokazuju brojke.
Bosna i Hercegovina je u prvom kvartalu ove godine, od putarina i akciza na naftu i naftne derivate zaradila 281 milion i 790 hiljada maraka. Od toga, od akciza, koje su od 0,30 do 0,45 feninga po litru, prikupljeno je 123 miliona maraka, dok se od dvije vrste putarina, za izgradnju i održavanje autoputeva slilo u kasu BiH 158 miliona.
-Ukoliko se država odluči da pravi puteve iz vlastitih sredstava, onda na neki način možemo opravdavati visoke akcize i dažbine, jer je taj novac primarno iskorišten da se putevi i grade. Ali kada gradi puteve iz kreditnih sredstava, kao što je to slučaj sa Bosnom i Hercegoinom, onda nema objašnjenja za ovako visoke akcize - kaže ekonomista Igor Gavran.
Bosna i Hercegovina je do sada od akciza na naftu prihodovala skoro 16 milijardi maraka. Odnosno, od putarine za održavanje autoputeva tri milijarde i 748 miliona. Od putarine za izgradnju autoputeva takođe tri miljarde i 527 miliona. Dok su akcize na gorivo od 2006. godine do marta ove godine donijele BiH čak 8 milijardi i 548 miliona.
Gdje je završio novac namijenjen za izgradnju i održavanje autoputeva, nije poznato, jer svaka nova dionica podrazumijeva i uzimanje novog kredita.
-Nakon raspodjele tog novca iz Uprave za indirektno oporezivanje prema entitetima, mi ne znamo šta se dešava s tim novcem, osim da završi u javnoj potrošnji. A svaki kilometar autoputa, evo kada govorimo o Republici Srpskoj, oko 120 kilometara, izgrađen je iz kredita - poručuje Jelena Trivić.
Samo od posebne putarine za izgradnju autoputeva u BiH, bh. entitet Republika Srpska je, prema posljednjim zvaničnim podacima iz prošle godine, dobila 1,1 milijardu maraka, piše RTV BN.
Ipak, s obzirom da su skoro sve dionice plaćene iz kreditnih linija, te pare su očigledno otišle bespovratno. I na svu muku, građani još otplaćuju kredite za autoputeve u RS koštali su njene građane oko 620 miliona eura, a ti krediti se i dalje otplaćuju.
(Foto: BN)