Ursula von der Leyen, predsjednica Evropske komisije, završila je dvodnevnu posjetu našoj zemlji u sklopu njene balkanske turneje. Jučer je posjetila Jablanicu, najugroženiju općinu nakon razornih poplava, a danas se susrela sa zvaničnicima.
Evropska komisija pomoći će BiH u obnovi, ali tu su i neki novi zadaci koje će vlasti morati provesti ukoliko istinski žele u EU. Njenu posjetu i generalno naš evropski put analizirao je Haris Plakalo, generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH, u emisiji '7PLUS' Hayat TV.
- Jučer je posjetila Jablanicu pogođenu katastrofalnim poplavama i iskazala svoju punu podršku. 20 miliona eura će biti izdvojeno iz Fonda solidarnosti. Ovo je novac koji će direktno Evropska komisija utrošiti u obnovu ovih poplavama pogođenih područja. Kada su u pitanju usvajanja mnogobrojnih zakona, a koji su poslani od strane Evropske komisije, tu baš i ne možemo da se pohvalimo – rekao je Plakalo.

I uoči same posjete pojedini predstavnici vlasti priznali su da nemaju ništa čime bi se pohvalili ovog puta. Nermin Nikšić je, recimo, aludirao da su pojedinci krivi za zastoj, a ne kompletna vlast.
- U martu mjesecu smo dobili uslovni status pregovarača. Kratak je period pređen od statusa kandidata do statusa pregovarača, a da se ni tada nije mnogo implementiralo. Možemo biti zahvalni geopolitičkoj situaciji unutar EU. Nažalost, konstantno očekujemo da nam se nešto dostavi. Ako su premijeri kantona FBiH rekli da su dobili 24 sata da se izraze o serioznom dokumentu kao što je Reformska agenda. Uvidjeli su elemente koji su bili neprihvatljivi. Izgleda da se potvrdilo da su stajališta Evropske komisije bila na strani premijera koji nisu dali svoju saglasnost jer kasnije agenda koja je poslana nepotpuna naišla na neodobravanje od strane Brisela – ističe Plakalo.
Ursula von der Leyen najavila je još 20 miliona eura pomoći ugroženim područjima, ali također i nove obaveze iz Plana rasta. Nismo riješili sve sa starog spiska, a stiže dopuna.
- Tri nove mjere se odnose na monitoring budžeta. To jeste i kontrola zloupotrebe sredstava EU koja bi dolazila u BiH. BiH je atraktivna država za posjetiti. Sa Turskom imamo dobre odnose. Pitanje uvođenja viza je vrlo senzibilno – osvrnuo se Plakalo.

Parlamentarci su u utorak imali priliku da pokažu volju za napretkom, međutim, na dnevnom redu nije bilo evropskih zakona... Građani su razočarani u politički sistem BiH!
- Nije bilo produktivnosti na toj sjednici. To je naša realnost. Ne postoje ni razgovori ni dogovori. Svi zakoni i mjere stoje i čekaju na svoje usvajanje. Nije prvi put da svjedočimo neradu institucija BiH. Nadam se da će u narednom periodu doći do radnog konsultativnog sastanka. Još uvijek nismo dobili ni pregovarački okvir. Nemamo tačan datum početka pregovaračkog procesa – istakao je Plakalo.
Neki opozicioni lideri iz RS-a poručili su da BiH treba biti okrenuta Briselu, a ne BRICS-u, s obzirom na brojne ugovore koji ekonomski vežu i RS i BiH sa zemljama EU. Plakalo je prokomentirao i to koliko je važno da i u manjem entitetu ipak postoji svijest gdje se BiH treba usmjeriti.
- Drago mi je da ima takvih razmišljanja unutar RS. BRICS nije asocijacija koja bi trebala da bude politički prioritet posebno BiH. Nije sve sjajno kako se predstavlja. Ne može se porediti sa uređenim sistemima kao što je EU, NATO... – poručio je Plakalo