Kao da velike vrućine i ekstremno visoke temperature s kojima se građani ovo ljeto nose nisu dovoljne, mnogi moraju razmišljati i o tome da li će imati dovoljno vode.
Zastarjela infrastruktura i nedovoljan interes vlasti da riješi problem, doveli su do toga da u 21. vijeku imamo problema sa vodosnabdijevanjem. I to već dugo traje...
Iako smo zemlja bogata vodom, ipak, svake godine, između ostalih, građani Kantona Sarajevo muku muče sa redukcijama. Pa tako kad poslije napornog dana dođu kući - slavine su suhe.
Kod onih sretnika koji pak imaju vodu, pritisak u cijevima je slabiji u večernjim satima, ili je voda zamućena i prljava, pa se ne usuđuju konzumirati je.
Ne prođe ni dan, a da u nekom dijelu Sarajeva nisu predviđene popravke i rekonstrukcije, pa mnogi smatraju da se radi neplanski, i neodgovorno.
Iz KJKP Vodovod i Kanalizacija KS uputili su prije nekoliko dana apel u kome mole građane da racionalno koriste vodu, jer je došlo do smanjenja izdašnosti zbog sušnog perioda.
U apelu su naveli i da zbog dotrajalosti vodovodne mreže bilježimo gubitke vode iz sistema vodosnabdijevanja, ali i da su ekipe svakodnevno na terenu gdje vrše popravak kvarova.
Međutim, te tvrdnje se nisu pokazale istinite u praksi.
Redakciji našeg portala danas su se obratila dva zabrinuta čitatelja koja su skrenula pažnju na probleme sa vodom.
Čitateljica Amira Kahriman tvrdi da je preduzeće ViK ostavilo bez vode već pet dana, uključujući i današnji dan.
Tvrdi da je vode nestalo u srijedu, te da niko ništa ne poduzima, iako su kontaktirali dispečere i tražili popravak.
- Prvo smo se susreli sa problemom koji je kod nas najviše prisutan, "nije do nas". Kad smo saznali do koga je, nakon bezbroj poziva došli smo do sljedećeg problema, da se niko ne javlja na telefon. Ovo stanje je ratno kao da smo u '92.-'93. a ne u 2024. Nadam se da ćete se bar vi odazvati i koliko ste u mogućnosti pomoći nam, pomoći da ovo moje petero malodobne djece na skoro 40 stepeni ima vode bar za piće - piše nam Kahriman, koja je nastanjena u naselju Gornji Velešići.
Nasuprot Kahriman, koja nema vodu, na drugom kraju grada u naselju Buća Potok voda curi na sve strane i prijeti kućama, budući da se problem iznova ponavlja.
Javio nam se Adis Šljivo koji tvrdi da mjesecima niko ne dolazi da popravi kvar na vodovodnim cijevima na kojima se dešava svake godine.
- Kuće su poplavljenje, temelji kuća mogu biti oštećeni. Mnogo puta svi iz komšiluka su zvali, u ViK-u ili se ne javljaju, ili ni ne dolaze - piše Šljivo koji nam je u prilogu poslao nekoliko fotografija kao dokaz za svoje tvrdnje.
I dok se u razvijenim zemljama pitka voda podrazumjeva, u Sarajevu je to misaona imenica. I očito će to biti još dugo.