Odnos Srbije prema BiH nije susjedski kakav bi trebao biti. Njihovi paralelni odnosi sa bh. entitetom RS su još više utjelovljeni nakon svesrpskog sabora gdje je najavljeno još jače uvezivanje Srba u regionu.

O odnosu Srbije prema BiH ali i svim političkim aktuelnostima u BiH u emisiji '7plus' govorio je Enver HaliloviĆ, profesor emeritus i diplomata.

-Situacija je prilično teška. Završio se period srpske i srbijanske politike prema BiH. Svjesno upotrebljavam ovaj pojam jer je po mom uvjerenju činjenica koja traje stoljećima prema BiH. Potrebno je to posmatrati kroz činjenicu formiranja vlasti i izbacivanja SNSD-a iz vlasti na nivou BiH. Potrebno je ovo posmatrati na nivou internacionalne politike a pogotovo Trumpa prema Evropi. Ovo je ozbiljan politički trenutak u BiH a politički akteri moraju naći odgovor na ovu političku situaciju – kazuje Halilović.

Najavljen je zajednički sastanak odnosno proslava Sretenja bh. entiteta RS i Srbije. Halilović kaže da je to realizacija svesrpskog sabora koja ima za cilj ankesiju bh. entiteta RS odnosno prisajedinjenje Srbiji.

Halilović za '7plus': Obilježavanjem praznika RS i Srbije upitan je Daytonski sporazum

-Dodik i Vučić su u sličnoj situaciji. Posebno jer je Dodiku kraj političke karijere, iscrpio je sve moguće odnose agresivnog ponašanja prema BiH, pomognut od srbijanskog režima ali i od Putina i desničarskih političara u Evropi. Praznik Sretenje za BiH nije nikakav građanski praznik nego vjerski. To je povezivanje sa vojskom iz Balkanskih ratova nakon kojih mi nismo doživjeli oslobođenje u prvoj Jugoslaviji u odnosu na Osmansko doba. Slavljenje zajedničkog praznika Vojske Republike Srbije je uspostava realizacije svesrpskog sabora jedne vrste aneksionog programa odnosno akta RS od strane Srbije. To je aneksija RS odnosno prisajedinjenje Srbiji. To nažalost nije adekvatno osuđeno u BiH ili internacionalnoj zajednici. To je pravna ili politička agresija na BiH koja dovodi u pitanje Daytonski sporazum – ističe Halilović.

Dragn Čović na sjednici Doma naroda nije dozvolio da se na dnevni red uvrsti tačka smjene Nikole Špirića što se okarakterisalo u javnosti kao spašavanje Dodika. Halilović smatra iako Dodik ode s političke scene institucija BiH da će ostati bitan faktor u RS.

-Možemo ga smatrati onim kojeg teži da spasi odlazak Dodika sa političke scene institucija BiH. On će i dalje ostati faktor u RS a koji će biti ozbiljna smetnja u državnim institucijama. Naša politička elita mora shvatiti da je zakon odnosno pravo jedan nivo uređenja odnosa a politika drugi nivo. Politika ne može uvijek biti sputana pravnim poretkom a pogotovo ako nije etična. Zakoni ne mogu biti konačna prekretnica za političku djelatnost – navodi Halilović.