Obilježavanje 1. februara kao Dana hidžaba poprima globalne razmjere, a već nekoliko godina i u Bosni i Hercegovini organiziraju se brojne aktivnosti ovim povodom. U korijenu inicijative za obilježavanje ovog dana je namjera za razvijanje svijesti o hidžabu, razlozima njegovog nošenja, ali i otklanjanja barijera i rušenja predrasuda koje se vežu za hidžab.
Za ženu muslimanku, hidžab je sastavni i neodvojivi dio njenog islamskog identiteta, odražava njen život i vanjsko je svjedočanstvo njene vjere.
- U svojoj višeznačnosti, slojevitosti, multidimenzionalnosti i kompleksnosti hidžab, osim što generalno simbolizira vjeru islam, prioritetno i primarno simbolizira pobožnost, ćudorednost, bogobojaznost, plemenitost, čednost i čistotu, a potom ozbiljnost, odgovornost, rast i uzdizanje, mudrost i zrelost koja indicira, implicira i potvrđuje vjersku, moralnu, intelektualnu, emocionalnu, psihičku i socijalnu zrelost - istaknula je dr. Safija Malkić, voditeljica Odjela za brak i porodicu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.

U suštini i u najširem hidžab simbolizira vrijednost, zaštićenost i sigurnost, potom dobrotu, dobrohotnost i dobročinstvo, odnosno, hidžab je univerzalni simbol neporočnosti, čednosti, primjernosti, uzoritosti, plemenitosti, istinoljubivosti, moralnosti i poštenja, dodala je Malkić.
Percepcija hidžaba u javnosti
- U vremenu u kojem živimo, u savremenom dobu, kao nasljeđe nosimo različita mišljenja, percepcije i predstave o hidžabu, od onih koji ga kao normu prihvataju, odobravaju, podržavaju, hvale, glorificiraju, do onih koji ga propituju i kao normu negiraju i odbacuju, te onih koji ga smatraju zaostalim, nazadnim, retrogradnim, recidivom davno prošlog vremena, preuzetom ili nametnutom praksom od arapskih, islamskih zemalja - navela je Malkić, uz ocjenu "da nam nedostaje znanja i vjerske pismenosti, jer je veliki broj onih koji ne poznaju propis hidžaba".
Ona smatra da je Dan hidžaba prilika da se ponovo ukaže na normu hidžaba u islamu kako bi se promijenila percepcija hidžaba u javnosti i kako žene s mahramom ne bi gledali s čuđenjem, nevjericom, antipatijom, prezirom, gnušanjem i sablažnjivošću.
- Podsjećanje i ukazivanje na ljepotu, suštinu i značaj hidžaba u životu žene muslimanke kao i na benefite koje društvo ima od ponosnih, plemenitih, odvažnih, samosvjesnih, pro/aktivnih, agilnih i odvažnih muslimanki doprinijet će revidiranju stavova i promjeni pristupa muslimankama s hidžabom i da će se na njih gledati sa simpatijama, uvažavanjem i velikim respektom. Jer hidžab jeste odlika, obilježje i specifičnost muslimanke, i jeste i ostaje sastavni, integralni dio identiteta žene muslimanke, legitimacija njenog života u islamu - naglasila je dr. Safija Malkić.
Hidžab nije prepreka, nego pravo
Kako je navedeno, Dan hidžaba treba da ukaže i na predrasude koje se odnose na hidžab, kao i na probleme s kojima se žene s hidžabom suočavaju. U susret Danu hidžaba podsjećamo i na borbu vojnikinje Emele Mujanović, koja je zbog zabrane nošenja hidžaba napustila Oružane snage Bosne i Hercegovine.
Referirajući se na slučaj Mujanović, viša asistentica na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu Amila Svraka-Imamović kazala je da svjedočimo tendenciju sužavanja prostora u kojem će muslimanke moći nositi hidžab i izvršavati svoje vjerske dužnosti.
Borci za ljudska prava, prije svega prava žena, su veoma tihi kada je riječ o ovom pitanju.
- I u Bosni i Hercegovini, zemlji sa najvećim brojem autohtonog muslimanskog stanovništva, javnost šuti. Intelektualci, Islamska zajednica, probosanske politike i svi istinski zagovornici demokratije moraju dati više - njena je poruka.
Upozorava - jedno je jasno, ukoliko se ova zabrana proširi na polje obrazovanja, zdravstva, javne uprave, imat ćemo nesagledive posljedice na veliki broj žena u Bosni i Hercegovini.
- Negativni vrijednosni sudovi, osjećanja ili predrasude prema mahrami ne mogu i ne smiju poslužiti kao opravdanje za zabranu njenog nošenja na radnom mjestu - poručila je Svraka-Imamović.

Društvo koje istinski poštuje prava žena ne može i ne smije tolerisati selektivnu slobodu - prava ne smiju biti uvjetovana odricanjem od identiteta. Negativni stereotipi i predrasude ne smiju imati veću težinu od ljudskih prava. I dr. Malkić je pozvala na pozitivne promjene o ovom pitanju.
- Dan hidžaba je prilika da se ukaže na nelegalnu, nelegitimnu, neprimjerenu diskriminaciju žena s hidžabom i poziv na reakciju i akciju svih onih koji mogu doprinijeti promjeni stanja i prilika kako bi društveno-aktivne žene s hidžabom mogle nesmetano participirati i svojim znanjem i kompetencijama doprinositi ukupnom boljitku, razvoju i napretku bosanskohercegovačkog društva - zaključila je dr. Malkić.
Zaključujemo, obilježavanje Dana hidžaba prilika je za podsjećanje na univerzalne vrijednosti koje hidžab simbolizira, a kroz podizanje svijesti i razbijanje predrasuda, otvaraju se vrata razumijevanju, čime se gradi inkluzivnije i pravednije društvo, piše Stav.