Rijetka prilika da ugostimo mladog i uspješnog političara u Austriji, a koji je rođenjem i porijeklom iz naše domovine, dopustila je da saznamo sličnosti i razlike između dva politička sistema ali i nivo integracije bh. dijaspore u Austriji te načinu na koji će se obilježiti nedavno usvojena Rezolucija o genocidu u Srebrenici.

„Znate ja sam od 2015. imao potrebu da uradim što je do mene i napravim dodatni iskorak, a posebnu motivaciju sam našao u činjenici da je u našem društvu u Austriji, a sada vidimo i širom Evrope da dolazi do jačanja desnih političkih snaga. Najprije sam se samo ljutio na to a onda sam shvatio da i ja moram lično nešto uraditi protiv toga i možda će zvučat egoistično ali sam htio da sebi mogu reći ja sam pokušao i ja sam dao sve od sebe“, na početku kaže Ibrahim Kaniža odgovarajući na motive bavljenja politikom u njegovoj novoj domovini Austriji posebno potencirajući, s obzirom na to da dolazi iz prosvjete, da je njegov ključni fokus političkog rada što bolja i svima pristupačna edukacija.

„Nažalost sve više vidimo da je trend u cijelom svijetu da šanse za obrazovanje zavise od finansijskih mogućnosti roditelja. Ja želim da sva djeca imaju što bolje mogućnosti za ravnopravno školovanje. Ja bih mogao zaplakati kad vidim kako se razara obrazovanje ovdje u BiH jer se samo kroz edukaciju i prosvjetu ide ka boljem društvu“, naglašava vijećnik Ibrahim Kaniža, koji u tom segmentu ali i nekim drugim pokušava dodatno graditi mostove između Austrije i Bosne i Hercegovine.

Ibrahim Kaniža za DDBiH: Austrijanci nam se dive, a mi se ujedinjujemo u zajedničkom bolu

„Mi znamo da je Austrija dokazani i višegodišnji partner i prijatelj Bosne i Hercegovine i vrlo sam sretan što su da tako kažem moje dvije zemlje tako prijateljski nastrojene jedna prema drugoj a i naši ljudi u tome daju vrlo primjetan i ozbiljan uticaj. Stopa nezaposlenosti među našim ljudima u Austriji je manja od prosjećne stope, što je dokaz koliko smo vrijedni i kako smo se integrisali u društvo. Cijenjeni smo i zato što smo mirni, pouzdni a posebno što i ako smo prošli takav užas ne gajimo mržnju niti želimo osvetu. Naravno da znamo šta se desilo i naravno da radimo da se to ne ponovi, ali smo vrlo cijenjeni zato što nismo okrenuti ka osveti. Stvarnio mislim da nam se zato dive. Čini se da taj miks kulture Bosne i Austrije dobro uspijeva i funkcioniše.", kaže Ibrahim govoreći s posebnim osjećajem ponosa o nivou i lakoći integracije naših državljana u Republiku Austriju, koja je je po njegovim riječima vrlo pluralno društvo koje nas ovakve rado prima.

„Drago mi je i da mogu reći da je naša dijaspora u Austriji složna ne uvijek i ne po svim pitanjima ali po onim ključnim smo uvijek složni. To se posebno manifestuje u kulturi sjećanja pa ćemo tako i ove nedelje u Beču imati M,arš mira kao sjećanje na Srebrenicu ali obilježavamo i Ahmiće i Dan bijelih traka u Prijedoru, i ta priča patnje i zajednički osjećaj žrtve nas uvijek ujedini.“, napominje općinski vijećnik u Beču, Ibrahim Kaniža.

Ne propustite pogledati cijeli razgovor sa uspješnim mladim bečkim i austrijskim političarom rođenim u Bosni i Hercegovini, koji je vrijedan dokaz naše sposobnosti da vrijedno i uspješno radimo i na novim adresama čime promovišemo i svoju originalnu domovinu Bosnu i Hercegovinu.