Mjesec juli je mjesec tuge. Prije 29 godina u Srebrenici od strane VRS, na čelu sa ratnim zločincem Ratkom mladićem, ubijeno najmanje 8372 Bošnjaka. Iako je ovoliki broj Srebreničana ubijen, ima onih kojisu preživjeli dešavanja ’95. u ovom bh. gradu.

Jedan od preživjelih je i Hasan Hasanović koji je govorio u našoj emisiji 'Istraga sedmice'.

Hasan je ostao bez 74 člana svoje porodice, izneđu ostalih bez svoje dvojice braće za koje je rekao majci da će ih čuvati. Tijelo jednog od svoje braće je izvukao na slobodnu teritoriju nosivši ga 27 kilometara.

-Cilj nam je bio snimiti ovakve ljude. Mi smo za ovih pet godina snimii 650 svjedoka. Cilj je imati 700 do kraja godine a za dvije godine 1000 svjedoka. Ovo je jedinstven projekat u svijetu gdje ljudi koji su preživjeli genocid snimaju ove svjedoke. Gledamo da provodimo vrijeme sa njima i prije i poslije snimanja da ih opustimo. Doveli smo projekat na jedan zavidan nivo. Sada će se objaviti prva metoodlogija o usmenoj historiji na engleskom i bosanskom. Pripremamo i platformu da se intervjui arhiviraju i budu stavljeni u svrhu da se o tome uči u svijetu – kaže Hasanović.

Hasanović je kako kaže pokušao zaboraviti šta se desilo ali se na kraju ipak suočio sa prošlošću. Tako je počeo raditi u Memorijalnom centru gdje prenosi priču cijelom svijetu o dešavanjima iz Srebrenici tih godina.

-Poslije genocida pokušao sam da zaboravim šta se desilo. U septembru 2003., prilikom otvaranja Memorijalnog centra, bio sma zapanjen jer je stotine lokalnih Srba gledalo na nas kao da smo neko čudo. Na jednoj strani je bila moja majka i a na drugoj moja današnja supruga. Ja idem da kopam oca a oni mene pljuju. Među tim ljudima su bili i neki zločinci. Poslije 2 godine ukopavam brata blizanca. Nekako te dvije stvari su me natjerale da se suočim sa prošlošću. Pitao sam Majke Srebrenice da li će primati nekoga u memorijalni centar. Rasposan je konkurs i ja sam tada primljen. Radio sam 11 godina kao kustos. Najmanje 5,6 puta sam ponavljao ovu priču. Zatim sam počeo pričati o tome u parlamentima, univerzitetima, čak i zatvorima. Zadnje dvije godine se bavim usmenom historijom – ističe Hasanović.