Val povećana cijena nije zaobišao ni susjednu Hrvatsku, a protesti koji se održavaju svojevrsan su pritisak vladama da razmišljaju na koji način cijene prilagoditi aktuelnoj situaciji i građanima.

Tako se u Bosni i Hercegovini nakon niza poteza na teren slala inspekcija gdje se provjeravalo poštivanje Uredbe o neradnoj nedjelji ali i visine cijena.

Hrvatska je također angažirala inspekciju, ovog puta stanje je provjeravala Sanitarna, poljoprivredna i tržišna inspekcija Državnog inspektorata u nadzoru objekata koji obavljaju proizvodnju i/ili prodaju hljeba te pekarskih proizvoda utvrdila je 238 nepravilnosti.

U periodu od 20. januara do 7. februara ove godine objavljeno je ukupno 429 inspekcijskih nadzora u kojima je utvrđeno ukupno 238 nepravilnosti.

Za to vrijeme Sanitarna inspekcija je obavila ukupno 143 inspekcijska nadzora u kojima je utvrđeno 112 nepravilnosti.

Najčešće utvrđene nesukladnosti odnosile su se na poslovima rukovanja s hranom te su u velikom broju objekata zatečeni djelatnici koji nemaju položen obavezan kurs zdravstvenog odgoja.

Za razliku od Sanitarne inspekcije Poljoprivredna inspekcija je u navedenom razdoblju obavila ukupno 145 inspekcijskih nadzora u kojima su utvrđene 73 nepravilnosti.

Najčešće utvrđene nepravilnosti odnosile su se na to što u popisu sastojaka nisu navedene količine sastojaka koji su navedeni u nazivu hrane.

Iz Inspektorata navode kako je u toku uzorkovanje pekarskih proizvoda s obzirom na udio soli u pečenom hljebu ili pecivu, a koji je propisan Pravilnikom o žitaricama i proizvodima od žitarica.


Osim toga, tržišna inspekcija je u predmetnim inspekcijskom nadzorima utvrdila i ukupno 43 povrede odredbi Zakona o zaštiti potrošača vezano uz neisticanje obavijesti o načinu podnošenja pisanog prigovora, isticanja cijena.