Nižu se reakcije nakon što BiH nije uspjela da usvoji Reformsku agendu iz Plana rasta koja bi našoj državi donijela 140 miliona maraka. I pozicija i opozicija su se oglašavale po ovom pitanju optuživajući jedni druge za još jedan neuspjeh BiH na putu ka EU.

Posljednja reakcija u nizu dolazi iz Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost (IGES) sa sjedištem u Sarajevu koji poziva EU da najstrožije kazni one koji već godinama unazad blokiraju put naše zemlje u EU.


-Institut za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost (IGES) poziva Evropsku uniju da ne kažnjava sve građane BiH zbog neispunjavanja uslova iz Reformske agende, zbog čega je BiH ostala uskraćena za pomoć od 140 miliona KM.

Umjesto prebacivanja odgovornosti na sve političare u BiH, potrebno je načiniti ozbiljne i odlučne korake kako bi se kaznili stvarni krivci koji onemogućavaju BiH da funkcioniše kao ostale parlamentarne demokratije. Zbog toga je potrebno:

1. Uvesti najstrožije sankcije svima onima koji pod raznim izgovorima godinama blokiraju BiH na euroatlantskom putu. Ono što vrijedi za ostale države EU mora vrijediti i za Bosnu i Hercegovinu!

2. Odlučnim pritiskom otkloniti sve institucionalne mehanizme, poput VETO-a i entitetskog glasanja, a koje antievropske politike godinama koriste kako bi BiH držali izolovanu od ostatka Evropske unije i NATO-a.

3. Dati rok svima koji su izmjenili Reformsku agendu tako što su je prilagodili nacionalističkim antibosanskim i antievropskim politikama, da ponište izmjene i doslovno ispune sve zahtjeve Evropske unije.

4. Koja politička opcija i nivo vlasti ne budu to uradili, automatski tu administrativnu jedinicu izolovati iz dobijanja sredstava, i kompletna sredstva dostaviti onim nivoima vlasti koji su podržali Reformsku agendu u potpunosti i bez spuštanja kriterija koje je postavila EU.

5. Nakon što Reformska agenda bude usvojena, do narednog reformskog koraka napraviti pritisak da se trajno ukine pravo svim nižim nivoima vlasti da mogu odlučivati o pitanjima koja se tiču vanjske politike Bosne i Hercegovine, a posebno EU i NATO integracija.

ZAKLJUČAK: Nepravedno je da većina građana BiH bude kažnjena, a da novac Bosne i Hercegovine ode drugim državama koje su ispunile zahtjeve. Dio tog novca koji dobije Srbija od EU, a koji je pripadao BIH, Srbija može iz drugih budžetskih rezervi u istom iznosu preusmjeriti u manji bh. entitet, čime će kočničari praktično biti nagrađeni evropskim novcem – navodi se u saopćenju IGES-a.