Pored aktuelne zamjenice Kamale Harris, prognoze o tome ko će preuzeti kandiditauru za izbore koji će se desiti u novembru spominju i nekadašnju prvu damu SAD-a Michelle Obamu. Ko će naslijediti i Bidena kao protivkandidata Donaldu Trumpu koji vodi u trenutnim anketama, analiziramo sa Adnanom Kapom, direktorom Instituta za geopolitiku, ekonomiju i sigurnost.
- Već se neko vrijeme spekuliše, čak su i nekad ranije pravljeni neki pritisci da se sadašnji predsjednik Joe Biden povuče iz utrke, tako da je ovo pomalo očekivano. I on sam je otvorio tu mogućnost kada je prije dijagnosticiranja COVID-a rekao 'Jedino ako mi doktor ne dopusti' - to bi bio razlog da se povuče iz utrke. U čitanju političkog rječnika, to se moglo pretpostaviti kao najava pa i nije predstavljalo preveliko iznenađenje. Ali, s druge strane to predstavlja zrelost demokrata i kompletnog sistema koji su evidentno zajedno s njim uspjeli da iskomuniciraju to povlačenje, jer je evidentno da je to bilo obostrano - zaključuje Adnan Kapo.
Potcrtava da sadašnja potpredsedjnica Kamala Harris ima vjerovatno najveću šansu za tu nominaciju.
- Za početak, podržao ju je predsjednik. Ona je već četri godine s njim u Bijeloj kući i upućena je u sva dešavanja kako unutar Amerike tako i u međunarodnoj zajednici što je čini najizvjesnijim kandidatom. Naravno, demokrati sada razmatraju još neka imena poput guvernera Kalifornije, pa se spominjen i Michelle Obama, ali to ćemo tek vidjeti - dodaje Kapo.
Napominje da se relativno brzo promijenio osjećaj sa početka 21. vijeka da „Amerika još nije spremna da joj predsjednik bude afroameričkog porijekla ili da bude žena“.
- Mislim da je Amerika sad spremna da ima ženu za predsjednicu jer su žene već obavljale vrlo visoke funkcije u SAD-u, tako da ne mislim da bi to moglo biti neka posebna prepreka, baš kao ni činjenica da recimo Michelle Obama nema prethodnog iskustva u obavljanju političkih funkcija. U tom smislu se dovoljno sjetiti da Donald Trump nije također bio u politici nego je sa pozicije uspješnog biznismena postao predsjednik SAD-a, a to nije bilo prvi put. Dakle, političko iskustvo ne predstavlja u političkom životu Amerike ključnu referencu za poziciju predsjednika - objašnjava Adnan Kapo okolnosti i šanse da u ovim izborima vidimo mogućnost izbora prve predsjednice SAD-a. Recimo, Michelle Obama je između ostalog osam godina imala direktan pristup predsjedniku a kao „prva dama“ imala i poseban status u američkom društvu. Svi ti elementi ipak upućuju na zaključak da postoje realne šanse da kandidat demokrata za predstojeću predsjedničku utrku bude žena.
Odogovarajući na pitanje da li se uopšte može pobijediti Trump koji je nakon pokušaja atentata povećao svoju prednost u anketama, Kapo potvrđuje da mu je taj događaj pomogao da ostvarti dodatnu medijsku pažnju i prostor i da je to izvjesno bila dobra šok-terapija.
- Ipak, evo sad ide druga šok-terapija jer se Biden povukao i time je resetovan cijeli sistem i cijela kampanja je resetovana, posebno unutar demokrata. Bit će ipak vrlo interesantno gledati tu utrku. Potrebno je podsjetiti na određenu specifičnost unutar američkog demokratskog sisitema jer nije dovoljno osvojiti najviša glasova, morate osvojiti tzv. swing states - njih sedam kako bi ostvarili pobjedu. Treba sačekat izbor demokratskog kandidiata jer i oni kao i republikanci imaju čvrstu bazu glasača i u stvari uvijek se borba vodit između tih tzv. neodlučnih, swing država. Ne treba zaboraviti ni da će neki ljudi glasati i protiv nekog kandidata tako da tu uvijek izbori kreću u margini greške, dakle u nekoliko procenata. Iako se svakodnevno mjeri puls stalnim istraživanjima, zaista je nezahvalno prognozirati ishod ove predsejdničke utrke - apostrofira Kapo.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte koje implikacije bi mogle biti po svijet ali i po našu zemlju u zavisnosti od ovogodišnjeg izbora predsjednika.