Na Klinici za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) uvedena su dvije nove procedure, od ključnog značaja za dijagnosticiranje preeklampsije kod trudnica. Riječ je o veoma ozbiljnom stanju koje dovodi do visokog krvnog pritiska i povišene koncentracije proteina u urinu. Prema statističkim podacima preeklampsija pogađa oko 8,5 miliona trudnica godišnje, od čega 76.000 završi sa smrtnim ishodom.
Dijagnostika preeklampsije je vrlo kompleksna, a ova dijagnoza se na Klinici za ginekologiju i akušerstvo KCUS-a do sada uspostavljala testom na proteinuriju, uz ponovljena mjerenja krvnog pritiska. Ovo je vrlo jeftina i dostupna metoda, ali problem je nespecifičnost parametara, piše Fena.
Prema riječima šefice Klinike za ginekologiju i akušersvo, prim.doc.dr.sci.med Naime Imširija-Galijašević u dijagnostiku su uvedeni znatno pouzdaniji parametri faktor rasta placente (PLGF; Placental growth factor) i solubilna fms-slična tirozin kinaza 1 (sFlt-1; soluble fms-like thyrosin kinase-1) koji će značajno olakšati u ranom otkrivanju preeklampsije, a samim tim i praćenju stanja trudnice.
Prema statističkim podacima 25 posto trudnica razvija simptomatologiju koja nalikuje onoj kod preeklampsije, što predstavlja veliko opterećenje kako finansijsko, tako i za ljudske resurse u KCUS-a.
Vršiteljica dužnosti generalne direktorice KCUS-a prof. dr. Hajrija Maksić ističe da Klinički centar UNSA aktivno prati dešavanja na globalnom zdravstvenom planu, te ulaže značajne napore u savladavanju izazova sa kojima se ova zdravstvena ustanova suočava.
- Uporedo s uvođenjem novih procedura vršimo i aktivnu edukaciju ljekara, medicinskog i nemedicinskog osoblja kako bismo odmah mogli početi s primjenom novih procedura u liječenju pacijenata. Imamo u planu niz aktivosti i projekata od općeg interesa i značaja za pacijente, a nadamo se da u realizaciji budućih planova neće izostati finansijska podrška nadležnih struktura – navela je prof. dr. Maksić, saopćeno je iz Press sužbe KCUS-a.