Knjiga"Samodošli" autora Petra Fehira sadrži četiri potresne priče o djeci migrantima, djeci koja bez pratnje i bez zaštite prolaze užase kako bi preživjeli i našli svoje mjesto na Zemlji.

Fehir je u Švedskoj radio kao pedagog s djecom migranata, te napisao tri realne priče i jednu fikciju o djeci koja su bez zaštitnika iz ratom zahvaćenih država stigla u Švedsku.

U knjzi, Sinkor je dječak bez glasa, Fisken, dječak koji je vidio narandže, Runida je dječak koji je došao dva puta i Da Vinci je dječak koji je ostavio rukopis.

Po riječima profesora Radovana Dožudića, pitanje migranata već je odavno ispolitizirano, a politika se, već po vokaciji, bavi grupom i javnom sferom. Pojedinac je sporedan, kao i njegova intima.

- Njegovi junaci imaju ime, vlastitu priču, izgubljen zavičaj i nepronađen novi smisao – poručio je Dožudić.

Fokusirajući se na detalje iz života djece koja ni kriva ni dužna bježe iz domovina, prof. Kornelija Pinter ističe da nam Fehir golim okom očitava surovost njihovih patnji u nesnađenostima i dezorijentacijama, te nas kroz književno-dokumentaristički prikaz uvlači u prisutnost bremenitim detaljima.

Nije tajna da su djeca najnezaštićenije žrtve svakog ratnog sukoba ili ozbiljnije krize širom svijeta. Prema podacima koje autor navodi u uvodu knjige, u Švedskoj je 2015. godine došlo 35.000 djece bez pratnje. Po rodnoj podjeli, samodošli su pretežno dječaci, oko 80 posto.

Najčešći razlozi za bijeg iz svojih domovina su prijetnje, smrt hranitelja, otmica, strah da će postati djeca-vojnici, prisilni brak, zlostavljanje, ilegalna trgovina ljudima.

Prema UNICEF-u osam od desetero anketiranih je izjavilo da su bili seksualno iskorištavani na putu prema Evropi.

Ono što im je zajedničko je odvojenost od roditelja, porodice, kulture, stila života koji su do tada živjeli, prenosi FENA.

Emotivne priče knjige “Samodošli“ Petra Fehira, našle su svoje mjesto u Švedskoj i Hrvatskoj, a knjiga će uskoro biti predstavljena i u više bosanskohercegovačkih gradova.