Zato je danas u Ministarstvu zdravlja Zeničko-dobojskog kantona održan stručni sastanak o mogućim posljedicama i načinima sprečavanja masovnih bolesti koje se mogu javiti kao posljedica prirodnih katastrofa. Gost današnjeg izdanja emisije „Dobar dan, BiH“ bio je i Alis Kozica, epidemiolog koji je dao ključne preporuke i savjete u vezi s prevencijom takvih bolesti nakon poplava:

„Poučeni iskustvom nakon poplava 2014. godine, mi smo već održali sastanak s našim higijensko-epidemiološkim službama, kako bismo bili pripravni i spremni. Sastanku je prisustvovao i komandant Civilne zaštite našeg kantona. Tim sastankom smo podsjetili i ukazali na ključne mogućnosti za pojavu bolesti, najprije onih koje mogu prenijeti životinje, posebno glodavci. U tom smislu su napravljene preporuke, posebno za mehaničko čišćenje, nakon kojeg će uslijediti dezinfekcija i deratizacija. Posebna pažnja treba biti posvećena i kolektivnim smještajima u kojima se mora osigurati potreban nivo sanitarno-higijenskih mjera, kako bismo i tu zadržali situaciju pod kontrolom. Naravno, za sve ljude koji sada rade u tim područjima, od pripadnika Civilne zaštite do volontera, moraju se osigurati vakcine protiv tetanusa, kako bismo mogli pravovremeno reagovati u slučaju nekih povreda“, na početku objašnjava epidemiolog Kozica naglašavajući i koje su moguće bolesti o čijoj prevenciji se posebno mora voditi računa:

„Zbog uništenja infrastrukture, posebno u smislu vode i kanalizacije, mogu nam se vratiti i neke davno zaboravljene bolesti poput difterije i drugih zaraznih bolesti, ali i trovanja hranom, vodom, te bolesti koje mogu prenijeti glodavci. U tom se smislu mora voditi posebna briga i o higijeni“, napominje Kozica pozivajući stanovništvo da posebnu pažnju posveti higijeni i preporukama koje dobivaju od odgovarajućih službi na terenu.

Pogledajte cijeli razgovor i poslušajte i druge važne preporuke koje morate znati u vremenu nakon povlačenja vode pa sve do potpune normalizacije života u svim poplavljenim područjima.