Današnji dan u Bosni i Hercegovini obilježio je dolazak i višesatni boravak prvog čovjeka američke Centralne obavještajne službe – CIA-e William J. Burns, koji je profesionalni diplomata i sa prethodnim znanjem situacije u i oko Bosne i Hercegovine. O ovoj posjeti i njenoj važnosti, ali i predstojećoj redovnoj vojnoj vježbi EUROFOR-a u BiH, i ukupnoj bezbjednosti naše domovine, ali i regiona razgovarali smo sa bivšim vojnim predstavnikom BiH u sjedištu NATO-a a današnjem šefu kabineta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH prof. Denisa Bećirovića Alijom Kožljakom koji je odmah precizirao da je sastanak sa direktorom CIA-e bio zatvoren za javnost:
- Ipak, nije nikakava tajna da je dolazak generalnog direktora Obavještajne službe najmoćnije zemlje svijeta veliki događaj i da je osim sa direktorom OSA-e razgovarao i sa sva tri člana Predsjedništva. Očigledno je da SAD upućivanjem jednog od svojih najvažnijih dužnosnika pokazuju da imaju fokus na našoj domovini i da im je stalo do partnerstva sa Bosnom i Hercegovinom što je danas i potvrđeno kao i činjenica da su SAD opredijeljenje za nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet BiH, ali stabilnost i sigurnost ovog regiona što nam je također bitno jer nam to znači da možemo mirnije spavati - prenosi Alija Kožljak pri čemu je posebno naglasio da je direktor CIA vrlo zadovoljan sa saradnjom sa našom agencijom i njenim direktorom i da je istaknuto da će se to partnerstvo nastaviti na obostranu korist.
Govoreći o ukupnom radu Predsjedništva Alija Kožljak je istakao da uprkos povremenim zastojima i opstrukcijama Predsjedništvo se redovno sastaje i radi u većem ritmu nego prethodno, te da se brzo reaguje u trenucima stvarne potrebe.
- Pokušavamo, posebno dr. Denis Bećirović sa pristupom da se traže rješenja, a ne problemi. Ključni argument je da je nešto dobro i u interesu Bosne i Hercegovine i svih njenih građana. Posebno bih izdvojio kao ilustraciju da smo u zadnjih mjesec dana održano deset vanrednih sjednica, svaka je zakazana u roku od 15 minuta na zahtjev Ministarstva odbrane odnosno civilnih vlasti za pomoć u gašenju požara, pa smo u deset općina na teritoriji cijele BiH brzo reagovali i Oružane snage su bile dio napora da se ugase požari. To je i prvi put da je to bilo tako dinamično i brzo urađeno - naglašava Alija Kožljak.
Ipak i pored nekih dobrih vijesti, Bosna i Hercegovina se i dalje suočava sa izazovima i potencijalnim sigurnosnim prijetnjama o čemu Alija Kožljak kaže:
- Radi se ozbiljnom i vrlo komplikovanom pitanju i moramo znati da se u svakoj ozbiljnoj državi o pitanjima sigurnosti bave brojne agencije koja analiziraju koordiniraju i sprovode odgovarajuće strategije kojima se osigurava bezbjednost. Ukoliko bih ja sad rekao da je antiustavno djelovanje političkog rukovodstva bosanskohercegovačkog entiteta RS vrlo ozbiljna prijetnja to bi i dalje bilo nedostatno, jer je povezana sa brojnim drugim prijetnjama i rizicima. Ona je, i to se treba direktno reći, povezana sa secesionističkim i ekspanzionističkim i hegemonističkim aktivnostima koje dolaze iz susjedne Republike Srbije odnosno iz Vučićeve i Vulinove Srbije. Dokaz tome je i deklaracije sa tzv. „svesrpskog sabora“ koja u slučaju realizacije svih njenih 49 tačaka znači da BiH ne bi postojala. Naravno, mi to nećemo dozvoliti - jasan je Alija Kožljak.
Pogledajte cijeli razgovor i saznajte kako je i na koji način uređena na formalan i pravno tačan način upotreba letjelica i njihov ulazak u zračni prostor BiH te kako je i zašto nekoliko puta uskraćena takva mogućnost helikopterima iz Srbije.