Istovremeno, u Kalesiji je određen pritvor mladiću koji je prijetio „da će dići u zrak“ policijsku stanicu i školu u Kalesiji. O sigurnosti u Bosni i Hercegovini, ali i problemima koje društvene mreže i internet donose u komunikaciji maloljetnika s društvenim i državnim institucijama razgovarat ćemo u današnjem izdanju emisije „Dobar dan, BiH“ s Arminom Kržalićem, profesorom na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA-e.

„Rješenje za problem lažnih dojava postoji, ukoliko se želi ići za rješenjem. Mislim da je ovo sad već masovna pojava pa se mora ići za rješenjem. Od ključne je važnosti umanjiti očekivanja onih koji vrše ovakva djela, a to znači da se moramo baviti uzrocima. Potrebno je detaljno analizirati dosadašnje slučajeve, prepoznati zajedničke elemente i onda prema stepenu prijetnje prijeći na jedan novi model rješavanja i postupanja. To znači da se ne postupa po svakoj prijavi na isti način, što znači kompletnu evakuaciju i kompletan KDZ-pregled. Potrebno je napraviti po ranije definisanom protokolu nivo rizika i ako je, naprimjer, mali nivo rizika, nastaviti ponašanja i aktivnosti u zgradi uz neke osnovne mjere sigurnosti. Mi sad ove mjere imamo kao uobičajeni način postupanja, ali se nigdje ne navodi da se mora izvršiti evakuacija i da se mora uraditi kompletan KDZ-pregled“, podsjeća profesor Kržalić na trenutne postupke i potrebu za novim pristupom:

„Potrebno je uraditi jednostavne metodologije kojim ćete rangirati stepen rizika i prema tome donositi odluke i tu rukovodilac koji ima tu mogućnost mora preuzeti odgovornost i, naprimjer, utvrditi da nije potrebno izvršiti kompletnu evakuaciju, nego se nastava treba odvijati kao ranije. Time i rješavamo i saniramo stvarni cilj tih lažnih bombi, a to je izbjegavanje maloljetnika da pohađaju nastavu, kakav god razlog bio za to“, objašnjava profesor Kržalić potrebu za novim pristupom rješavanju masovne pojave dojave lažnih bombi.

Kržalić za 'DDBiH': Mora se riješiti uzrok i konačno preuzeti odgovornost za slučajeve lažnih dojava

„Sada se to pretvorilo u cirkus, jer se oni sad zabavljaju i poigravaju s našom policijom, a mi crpimo svoje resurse i naše policijske institucije već postaju umorne. Umjesto da se bave svojim svakodnevnim i potrebnijim poslovima, oni svako jutro moraju da trče i rade KDZ-preglede po školama“, potvrđuje neprihvatljivost nastavka iste reakcije policijskih i drugih institucija u odnosu na ove lažne dojave.

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte zašto je preuzimanje odgovornosti potreban i efikasan način rješavanja većih izazova s kojima se trenutno suočavamo kad je riječ o povećanoj maloljetničkoj delikvenciji.