Stalni predstavnik BiH pri UN-u Zlatko Lagumdžija sastao se s Mo Bleeker, posebnom savjetnicom generalnog sekretara UN-a za odgovornost za zaštitu (R2P) u prostorijama Stalne misije BiH u New Yorku.
Bleeker ima ključnu ulogu u sastavljanju izvještaja generalnog sekretara, prikupljanju informacija od država članica i predstavljanju preporuka za odgovornost za zaštitu Generalnoj skupštini UN-a.

Ambasador Lagumdžija je istaknuo zadovoljstvo ličnom i saradnjom BiH sa Mo Bleeker, u pogledu odgovornosti država da zaštite svoje stanovništvo od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja i zločina protiv čovječnosti. Imajući u vidu tragična iskustva u svojoj prošlosti, BiH posvećuje posebnu pažnju pitanju odgovornosti za zaštitu, kako se takvi događaji ne bi više ponovili nikada i nikome u svijetu. U tom smislu, Rezolucija o Srebrenici, koja je usvojila Generalna skupština ima važnost i da kroz obrazovne programe podsjeti i ukaže mladim generacijama na opasnost i prevenciju zločina protiv čovječnosti i genocida. U julu ove godine bit će obilježena 30. godišnjica genocida u Srebrenici u BiH i po prvi puta u organizaciji Sekretarijata UN-a u Ujedinjenim narodima u New Yorku.

Imajući u vidu aktuelnu situaciju u svijetu, poput onih u Gazi i Ukraini, Lagumdžija je istaknuo da države i međunarodne organizacije trebaju preuzeti sve raspoložive mjere i aktivnosti za odgovornost za zaštitu ugroženih područja i stanovništva. Posebno važnim smatra uspostavu ranih sistema upozorenja unutar država i regija, koji trebaju na vrijeme izvijestiti i pokrenuti države i međunarodnu zajednicu na pravovremenu akciju u cilju zaštite stanovništva i država od negativnih procesa.
U tom svjetlu, ocijenio je da aktivnosti pojedinih političara u BiH, poput Milorada Dodika, koji ne poštuju ustav, pravosudne institucije i sistem u cjelini, predstavljaju crveno svijetlo koje bi trebalo biti rano upozorenje međunarodnoj zajednici za poduzimanje odgovarajućih mjera. Samo tako bi se pravovremeno mogli spriječiti zločini koji su već viđeni prije tri decenije. Upravo iz navedenih razloga je važna uloga instrumenata međunarodne zajednice u BiH, održavanjem uloge OHR, načela na kojima je uspostavljen sastav Ustavnog suda BiH, koje treba zadržati dok BiH ne postane članica EU.

Pravosudni i državni organi, uz nezamjenjivu ulogu međunarodne zajednice i visokog predstavnika kao garanta Daytonskog mirovnog sporazuma, moraju zaustaviti brutalne napade koji se vrše na sudbene vlasti u BiH. To treba bit signal da odgovornost za zaštitu (R2P) nije samo mrtvo slovo na papiru i na taj način pokazati da međunarodno pravo i vladavina prava obavezuje svakoga, dodaju iz Stalne misije BiH pri UN-u.

Posebna savjetnica generalnog sekretara UN-a je sa zanimanjem prihvatila iskustva i poglede dr Lagumdžije, naglasivši da će u Izvještaju generalnog sekretara za 2025. godinu posebno bit obrađeni nastupajući trendovi u pojedinim dijelovima svijeta i regijama, te namjera za izgradnjom i primjenom ranih sistema upozorenja na državnom i regionalnom nivou, odgovarajućeg playbooka za postupanje za države, regije i međunarodne institucije u pogledu prevencije negativnih događaja i zaštite stanovništva i država.
Bleeker je konstatirala da će Izvještaj glavnog sekretara UN-a o odgovornosti za zaštitu za 2025. godinu bit usresređen na procjenu napretka postignutog u provedbi načela R2P u proteklih 20 godina, analiziranju izazova s kojima se suočavaju države članice i utvrđivanje načina za poboljšanje zajedničkih napora za zaštitu stanovništva od zvjerskih zločina poput genocida, zločina protiv čovječnosti, ratnih zločina i etničkog čišćenja. Važnost izvještaja za 2025. godinu dobiva posebnu dimenziju s obzirom na to da dolazi za 20. godišnjicu Završnog dokumenta Svjetskog samita kojim je uspostavljeno načelo "Odgovornost za zaštitu" (R2P) .

Sagovornici su postigli saglasnost za saradnjom u narednom periodu na jačanju primjene načela odgovornosti za zaštitu, navodi se u saopćenju Stalne misije BiH pri UN-u.