O razlozima i načinima mogućeg riješavanja i opuštanja ovih napetosti razgovarali smo večera u emisiji „7 plus“ sa Admirom Lisicom , direktorom centra za geopolitička istraživanja.
„Dovoljno se sjetiti samo prije dvije tri godine kad su brojni državljani Bosne i Hercegovine prilikom prelaska granice prema Srbiji imali brojne probleme jer su zaustavljani i ispitivani o ratnoj prošlosti i doživljavali različite tipove segregacije zbog učešća u odbrani vlastitie domovine. Dakle, tu nema promjene, Beograd i dalje provodi politiku cenzure, i takva politika nam jasno želi poručiti da svi oni koji nisu po matrici Beograda i koji se ne ponašaju onako kako želi Beograd postaju potencijalna meta“, jasno komentariše trenutnu politiku zvaničnog Beograda a u vezi sa zaustavljanjem i zadržavanjem Severine Vučković zbog njenih izjava o genocidu u Srebrenici.
„Postoji jedan broj ljudi koji se boji preći granicu upravo zbog tih spiskova. To je javna tajna, ti spiskovi postoje još od devedesitih godina, dakle i prije Vulina i Dačića ali je to sve dokaz da Srbija ne namjerava da relaksira situaciju u regionu. Mi smo baš razgovarali na tu temu prošle sedmice u organizaciji Geopola sa panel diskusijom koja tematizira bitnost regionalne saradnje, jer ako ne vjerujemo jedni drugima, ako ne možemo postići povjerenje u svoje komšije onda kako sarađivati kako poboljšati saradnju svake vrste uključujući i ekonomsku. Ovo je dakle još jedan ekces ali predstavlja politiku kontinuiteta“, napominje Admir Lisica probleme koje za regionalnu stabilnost i mogućnost saradnje neprekidno generira zvanični Beograd dodajući da hapšenja zbog „verbalnog delikta“ predstavljaju vraćanje u totalitarizam.
„Neophodno je moći izreći svoj stav, ne vidim zašto bi bio problem da kritikujemo Srbiju da se naoružava, ako kažemo da trenutne vlasti u Srbiji nisu prijateljski naklonjene prema Bosni i Hercegoini, ako to ne možemo reći a to su vidljive činjenice, onda se u 2024 vraćamo u mrak i ne idemo prema demokratiji i intergaciju u EU. Mi nasuprot toga imamo situaciju u Bih u kojoj na sisitematski način ugnjetavaju posebno u miješanim sredinama gdje su Bošnjaci malobrojniji, nacionalizam i oblici fažisma ponovo kucaju na vrata a ono što nas u tome mora zabrinjvati je što imamo počinioce od 18 do 20 godina starosti koji se ne sjećaju agresije na Bosnu i Hercegovinu. To je izuzetno problematično i u kontekstu njihovoh roditelja ali najžalivije i najopasnije u tome je što nemamo adekvatan odgovor institucija Bosne i Hercegovine na ovu situaciju“, opominje Admir Lisica, dodajući da onda ne čudi što u crnoj hronici čitamo vijesti poput ove iz Mostara kada je napadnut i pretučen maloljetnik zbog majice svog kluba.
Svakako pogledajte kompletan razgovor i saznajte kakvu političku jesen očekuje Admir Lisica u kontekstu predstojećih općinskih izbora ali i eventualnog otklanjanja zapreka na evropskom putu naše zemlje.