U skupštinskim klupama Crne Gore izglasana je rekonstrukcija nove Vlade, 44. po redu. Je li bilo potrebe za tim, pita se većina građana Crne Gore, ali i regije? Izgleda da je bilo potrebno uvesti još jedan dio prosrpskih stranaka u Vladu, ojačati dosadašnje vladajuće strukture pod palicom samo-prozvanog četničkog vojvode Andrije Mandića i zgrabiti što više fotelja i pozicija. Naravno, kako to uvijek i skoro svuda biva, pod krinkom boljeg državnog prosperiteta, budućnosti i puta u Evropsku uniju. Ali tu nije kraj iznenađenjima. U vladu je ušla i Bošnjačka stranka.
Na prostorno malu Crnu Goru i broj stanovnika, nova Vlada imat će čak 32 ministra. Formirana su neka nova ministarstva, a neka dosadašnja podijeljena su na dva dijela, pa će tako Crnogorci ubuduće, između ostalog, imati i ministarstvo dijaspore. Isti dan nakon što je rekonstruisana, Vlada je održala i prvu sjednicu, a s obzirom na kapacitet sale i broj ministara, unosile su se dodatne stolice. No, dosadašnji i budući premijer Crne Gore, Milojko Spajić, ocijenio je taj dan historijskim.
- Ovako Balkan čitav može da izgleda kao danas Crna Gora. Pomiren, okrenut prema budućnosti, okrenut prema Evropi, okrenut prema boljem standardu - kazao je Spajić.
Samo ova kratka izjava otvara mnoga pitanja za crnogorskog premijera, naprimjer, ko je pomiren, kad, kako i zašto? Hoće li ova vlada uvesti Crnu Goru u EU? Mogu li država i njeni stanovnici podnijeti plaćanje tolikog broja ministara, njihovih zamjenika, po 2 ili tri sekretara po jednom ministarstvu, i…niz je dug. A tek političke posljedice, još dalekosežnije.
Zanimljivo je da još od 2020.godine, kada je DPS pao sa vlasti u Crnoj Gori, prosrpski lideri konstatno govore o pomirenju. Vjerovatno bi se mogle dati različite interpretacije odgovora na pitanje zašto, ali ono što je sigurno, da pomirenje sve i da je potrebno, kod njih je samo deklarativno.
Da Crnu Goru ne treba miriti smatra poslanik u Skupštini Crne Gore iz opozicionog SD-a, Nikola Zirojević.

- Crnu Goru definitivno ne treba miriti jer se mi u CG međusobno nismo ni svađali. Ono što se desilo u parlamentu je bilo jedno klasično podmirenje funkcija i onoga što su želje i aspiracije jednog dijela funkcionera – kazao je.
Rekonstrukcija Vlade nije bila potrebna, smatraju mnogi u Crnoj Gori. Među njima i programski direktor Centra za građansko obrazovanje iz Podgorice, Petar Đukanović:
- Ova i ovakva rekonstukcija definitivno nije bila potrebna, iako je bila dio sporzuma vladajuće većine, jer je definitivno da građanima ova rekonstruckija neće donijeti ništa korisno. Ova rekonstrukcija je izvedena na brzinu, netransparentno i neutemeljeno i čini mi se da će dovesti do još većih problema u funkcionisanju sistema nego što su oni bili ranije.
Osim svega navedenog, ovu vladu većinski čine prosrpski političari, čije se stranke ne zalažu za interese Crnogoraca niti građanske Crne Gore. U novoj crnogorskoj vladi većinom sjede oni koji veličaju ratne zločince i negiraju genocid u Srebrenici. A s njima su sada u istoj vladi i pripadnici Bošnjačke i albanskih stranaka. Apsurd, zar ne?
Odluku da Bošnjačka stranka bude sada dio vlasti u Crnoj Gori, mnogi Bošnjaci nisu pozdravili, a lider Bošnjačke stranke, Ervin Ibrahimović to pravda prilikom za ulazak u EU, jer kako kaže evropski put nema alternativu.
Ova njegova izjava bila bi na mjestu da ne znamo priču i Ervina Ibrahimovića i drugih članova Bošnjačke stranke od ranije. Do juče ljuti neprijatelji sa negatorima genocida i oni koji koče evropski put Crne Gore, danas su im partneri. Objašnjava to i poslanik Zirojević:
- Interesantno je da je gospodin Ibrahimović naprasno promijenio mišljenje, s obzirom da je prije samo nekih 8 mjeseci govorio da su predstavnici koalicije Andrije Mandića i Milana Kneževića sve ono što koči ulazak Crne Gore u Evropsku uniju. Važno je istaći na Bošnjaka stranka nije jednako svi Bošnjaci u Crnoj Gori. A mi ćemo čuvati obraz Bošnjaka od bruke koju su učinili predstavnici Bošnjačke stranke.
Iz rekonsturkcije vlade vidi se da je ona rezultat određene političke trgovine, objašnjava Petar Đukanović.
- Najveće iznenađenje jeste zapravo podrška Bošnjačke stranke i mislim da to nije bilo potrebno I da će to biti klizav teren za njih ukoliko se ispostavi da su bili jednokratno iskorišteni da se ovoj vladi da karakter koji ona suštinski nema - dodaje Đukanović.

Ističe i to, da priča o evropskom putu, barem u ovom trenutku ne pije vodu. Jer kad bi objektivno gledali, crnogorsko društvo nije još uvijek dovoljno zrelo da bude članica EU, niti su evropske vijednosti usvojene u njihovom društvu.
Znaju to i iz Bošnjačke stranke, ali nešto je moralo poslužiti kao paravan za ulazak u Vladu s onima koji im ne priznaju ni vjeru, ni jezik, ni naciju.
Da li zbog ličnih interesa i pozicija, da li zbog onoga u šta sad uvjeravaju javnost, zbog Evropske unije, ili zbog nečeg trećeg, potez Bošnjačke stranke, koji je digao veliku prašinu, zapravo je učinio i to da se sada više priča o njima, nego o onima kojih je u toj vladi s njima više, i koji mogu biti izuzetno opasni. A svakako, i matematički gledano, ako i pokušamo naći opravdanje u tome da će na čelu nekog ministarstva biti neki Bošnjak, računica je prosta, pet ministarstava naspram 32. Valjda je jasno svima.
(A. Hadžić)