Manastir Gumusler, koji se nalazi u centralnoj provinciji Nigde u Turksoj, plijeni pažnju svojom prepoznatljivom freskom "Nasmijana Djevica Marija".
Manastir, u kojem se nalazi crkva ukrašena freskama Isusa Hrista, njegove majke Marije i ranohrišćanskih likova, datira iz perioda između 8. i 12. vijeka.
Smješten na šest kilometara od centra grada Gumuslera, ovo istorijsko mjesto sadrži monaške ćelije isklesane u stijenama, kuhinju, dvospratni podzemni grad i tajne pregrade dizajnirane za hitne slučajeve.
Zidovi manastirske crkve ukrašeni su raznim freskama koje prikazuju značajne biblijske događaje.
Guverner Nigdea Cahit Celik istakao je jedinstvene karakteristike manastira tokom nedavne izjave za Anadoliju. On je napomenuo da manastir, u potpunosti isklesan u stjeni, ima dvorište prečnika 15 metara, visoko 14 metara.
Za razliku od drugih crkvenih manastira u oblasti Kapadokije, koji obično uključuju kuhinje i trpezarije, Gumuslerski manastir je jedinstvena građevina kvadratnog oblika s otvorenim dvorištem.
Celik je objasnio da su istočni, južni i zapadni dio manastira služili stambenim i pomoćnim namjenama, dok se u sjevernom dijelu nalazi crkva s jedinim svjetskim prikazom "Nasmijane Djevice Marije".
Ova freska, koju je 1963. godine obnovio engleski restaurator Michael Gough, nalazi se na zidu crkve.
- Za razliku od tipičnih tužnih prikaza Djevice Marije u drugim crkvama, ova freska se ističe svojim jedinstvenim nasmijanim izrazom. Ova posebnost čini manastir Gumusler značajnim lokalitetom vrijednim posjete - napomenuo je Celik.
Manastir Gumusler ostaje važan istorijski lokalitet u regionu Kapadokije, sa podzemnim gradom na zapadnoj strani koji odražava njegove različite istorijske funkcije. Dijelovi ovog podzemnog kompleksa su se ranije koristili kao kuhinja i ostava, piše Anadolija.