Marš mira, kojim se odaje počast žrtvama genocida u Srebrenici, nedavno je završen u Potočarima. U zraku se osjetio ponos zbog višednevnig pješačenja.
Više od 5.000 ljudi iz cijelog svijeta prethodna tri dana pješačilo je stotinjak kilometara.
Išli su istim putem, samo u suprotnom smjeru, kojim su se Srebreničani u julu 1995. godine pokušali probiti do teritorija pod kontrolom Armije Bosne i Hercegovine, nakon što je Vojska RS zauzela Srebrenicu.
Marš mira se tokom posljednje etape kretao autentičnim putem kao i Srebreničani 1995. godine.
Na posljednjoj su dionici vladali iznimno teški uvjeti, a otežavajuće za sve učesnike bile su izuzetno visoke temperature.

Učesnici su tako prošli preko Kameničkog brda, gdje je Vojska RS-a prije 24 godine napravila najveću zasjedu, u kojoj je ubijeno više od 1.000 ljudi.
Tri dana dug marš
Marš mira počeo je tradicionalno u Nezuku, selu u kojem su preživjeli Srebreničani našli spas nakon proboja do slobodnog teritorija.
Prvog dana sudionici su prešli put Nezuk – Baljkovica – Parlog – Crni Vrh – Snagovo – Liplje.
Drugog dana kretali su se dionicom Liplje – Jošanica – Donja Kamenica – Bakrači – Glodi – Udrč – Cerska – Kaldrmica – Đugum – Mravinjci.

Od Mravinjaca su trećeg dana išli preko Burnice, Kameničkog brda, Ravnog Buljima, Jaglića, Šušnjara, Budaka do Memorijalnog centra u Potočarima.
-Kada se ulazi u Potočare, sve bolove koje smo trpili mi zaboravimo. Sam doživljaj ulaska je kao da preselimo na onaj svijet. Kad vidimo majke kako nas dočekuju… Sve te majke u nama vide svoje sinove. Svi znaju da je genocid počinjen. Ne smijemo nikad zaboraviti, ali ni druga mjesta gdje su počinjeni zločini – kazao nam je jedan od učesnika Marša mira.
Iz kruga bivše Fabrike akumulatora u Potočarima večeras su do prostora musale u Memorijalnom centru Srebrenica izneseni tabuti s posmrtnim ostacima 14 identificiranih žrtava genocida počinjenog u Srebrenici.
Tabute s posmrtnim ostacima srebreničkih žrtava na rukama do musale su prenijeli članovi porodica ubijenih Srebreničana te učesnici ovogodišnjeg Marša mira.

Kolona je formirana od bivše Fabrike akumulatora do musale u mezarju Memorijalnog centra, gdje će sutra biti klanjana dženaza i obavljen ukop.
Žrtve koje će ove godine biti ukopane u Memorijalnom centru Srebrenica:
Efendić (Uzejir) Hasib, rođen 1931. godine;
Efendić (Uzejir) Ćamil, rođen 1928. godine;
Krdžić (Daut) Mehmed, rođen 1961. godine;
Omić (Asim) Sabrija, rođen 1966. godine;
Šiljković (Ramo) Mušan, rođen 1956. godine;
Harbaš (Ragib) Sakib, rođen 1975. godine;
Mujić (Omer) Beriz, rođen 1978. godine;
Jašarević (Ismet) Ahmet, rođen 1971. godine;
Salihović (Mehmed) Nevres, rođen 1970. godine;
Salkić (Muharem) Ibrahim, 1935. godine;
Bašić (Adem) Midhat, rođen 1973. godine;
Mustafić (Kadrija) Hajdin, rođen 1959 godine;
Mandžić (Arif) Latif, rođen 1964. godine;
Salić (Ibrahim) Hamed, rođen 1927. godine.

Podsjećamo, u toku dana je preminuo jedan od učesnika „ Marša mira“ što je prvi slučaj u 20 godina koliko se organizuje ovaj pohod.