Nedavno je u Sarajevu održana promocija knjige autora Jasmina Medića i Muje Begića, „Korićanske stijene – kamena grobnica“.

O knjizi, njenoj važnosti ali i svim elementima koji okružuju zločin na Korićanskim stjenama i nešto drugačijem odnosu Srba iz Prijedora o ovim događajima danas smo razgovarali s jednim od autora Jasminom Medićem.

„Knjiga je rezultat dugogodišnjeg istraživanja i kolega Begić i ja smo prije godinu i pol dogovorili koncept same knjige pri čemu je on kao sudionik procesa ekshumacije na Korićanskim stijenama u periodu 2013. do 2017. piše taj dio, a ja sam dobio zadatak da hronološki obradim atmosferu i događaje najprije politike prirode u Prijedoru periodu od 1990. do 1992, a potom i period agresije i posebno logora Trnopolje. Uz to odlučili smo i da knjiga ima dodatak u fotografijama kako bi svim čitateljima približili samo mjesto zločina“, objašnjava razloge za i koncept knjige „Korićanske stijene – kamena grobinca“, Jasmin Medić podcrtavši da je za taj zločin i lično vezan jer je na tom mjestu ubijen njegov otac.

Medić za DDBiH: Knjiga o Korićanskom zloćinu je i suočenje sa sudbinom mog ubijenog oca

„Ja sam tragajući za sudbinom oca i njegovim posmrtnim ostacima i ja sam se konkretnije upoznavao sa ukupnim zločinom i danas mogu reći da u detalje znam šta mi je bilo s ocem i ko mu je rekao da uđe u autobus, šta se dešavalo u autobusu,kad je ubijen, sada znam i tačnu lokaciju na kojoj su pronađeni njegovi posmrtni ostaci tako da je na neki način i to moje lično suočenje s prošlošću razlog za ovu knjigu. Pri tome ovo je jedan i od najbolje dokumentovanih zločina jer odmah nakon njega postoje dokumenti 1. Krajiškog Korpusa Vojske RS, centra službe bezbjednosti Banja Luka, stanice javne bezbjednosti Prijedor, kliničko – bolničkog centra Banja Luka u kojem se bez dileme priznaje zločin. Danas, također nemate ni negiranje da je počinjen zločin i moram reći, a nadam se da će tako i ostati, da još dosad nikad nisam vidio dokumente ili bilo šta u kojem neki od prijedorskih Srba negira zločin na Korićanskim stijenama i da opravdava ili relativizira takvo nešto. Čak mislim da bi takav zločin makar na tom nekom lokalnom nivou da adekvatnije dođe do suočavanja sa prošlošću“, ističe Jasmin Medić.

Pogledajte kompletan razgovor i saznajte zašto i kako se razlikuje atmosfera među Srbima u Prijedoru u odnosu na druge zločine u drugim mjestima u Bosni i Hercegovini.