Prije nekoliko dana radnici rudnika Geomet iz Olova protestovali su ispred zgrade Opštine, njih oko 200. Željeli su izraziti zabrinutost zbog postupaka opštinske administracije, koji su, kako su kazali, posredno doveli do gašenja rudnika i koji direktno utječu na egzistenciju radnika. Mi smo provjerili je sve baš tako. Šta se krije iza slanja radnika na prinudni odmor, šta kažu iz uprave, a šta iz Opštine.
Slanje radnika na godišnji odmor i plaćeno odsustvo bio je prvi korak ovog mjeseca koji je pokrenuo lavinu dešavanja, a rezultirao protestom radnika ispred opštine. Kažu, boje se i da će trajno ostati bez posla. Međutim, priča između rudnika i opštine traje malo duže, u šta radnici možda i nisu imali uvid.

U februaru 2023. građani su primijetili zagađenu rijeku, a do njenog zagađenja je došlo, kažu, od rudnika, jalovišta. Iz Opštine Olovo tada reaguju i detaljnije analiziraju sve dozvole izdate ovom rudniku. Saznaju da je okolišna dozvola iz 2021. dopunjena 2022. godine, kojom je data saglasnost za objekte i postrojenja za flotaciju, jednu od metoda koju koriste rudnici.
- Objekti i postrojenja za flotaciju kao načini obrade rude Opštini Olovo nikada nisu bili predstavljeni kao obrada, a samim tim s obzirom da je to puno opasniji način obrade rude, mi smo pokrenuli postupak da se ta dozvola preispita - kaže za Hayat Harisa Bojić Begić, zamjenica opštinskog pravobranitelja.
Dalje nam objašnjava kako je pokrenut upravni spor te kako je federalna vlada odmah oformila interresornu radnu grupu koja je nakon analiza utvrdila da dopunsku okolišnu dozvolu treba staviti van snage, a onu iz 2021. doraditi jer mjere koje su njome propisane nisu bile adekvatne.
Bojić Begić dalje priča da se u u međuvremenu izdaje i vodna dozvola za gravitacionu metodu koja je, kaže, bila nedorečena.


- Niije imala tačno definisane metode i objekte na koje se odnosi, pokrećemo žalbeni postupak i uspijevamo u istom i drugostepeni organ nalaže na koji način da se to ispravi. A za flotacionu metodu rudnik nema vodnu dozvolu bilo koje vrste, niti ima izrađenu procjenu uticaja na okoliš za flotacionu metodu. Samim tim po našem mišljenju ta dozvola je nezakonita, a to je potvrđeno i mišljenjem interresorne komisije.
Načelnik Opštine Olovo, Đemal Memagić, objašnjava da se sve što se radi i što je pokrenuto radi po zakonu, kao i u najboljem interesu stanovništva. Kaže kako misli da je uprava rudnika isturila radnike da izdejstvuju njihove prohtjeve. A zapravo ono što je najvažnije, ističe Memagić, je to što se radilo ilegalno, a štetno uticalo na okolinu.
- Nikakvih dozvola nemaju, a trebali bi ponovo dozvolu da urade za okoliš, studiju, oni to nisu uradili. Bila je zakazana javna rasprava, oni su odbili. I onda je nastao taj metež da mi nešto ne damo. Pritisak na nas je nastao da mi povučemo žalbu i tužbu i onda su zloupotrebljeni radnici sa štrajkom, sa pritiskom da mi to povučemo.

Načelnik Memagić objašnjava da sada niti žele niti mogu povući sve što su pokrenuli jer je jasno šta zakon nalaže. Svi postupci koje je opština pokrenula dosad ispostavili su se kao opravdani, dodaje, te ističe da je on neko ko inače zapošljava i radi najbolje u interesu radnika, te da mu je žao ovih zaposlenika koji trpe zbog neodgovornog i drskog menadžmenta.
- Mi ćemo pokušati zakonski neke stvari dokazivati, nećemo odustati, ako su spremni da razgovaramo tu smo, ali nećemo pristati ni po koju cijenu da zagadimo naše izvorište vode i Biošticu, a spremni smo da u svim nekim drugim relacijama napravimo dogovor - dodaje Memagić.
Naravno, zanimala nas je i druga strana priče, rudnik Geomet. Tražili smo i od njih odgovore na pitanja koja smo imali. Međutim, nismo ih dobili. Direktor, Ismar Šabović, kazao nam je da je van BiH i da ne može dati izjavu. Uputio nas je da se obratimo pismenim putem, što smo i učinili, ali odgovor ni tako nismo dobili.
Dakle, zaključak je da bi rudnik nastavio raditi mora osigurati sve potrebne dozvole i raditi u skladu s propisima na zaštiti okoliša. Na tome istrajavaju iz Opštine Olovo, a ako tako bude, biće zadovoljni i radnici koji će se, vjerovatno, vratiti na svoja radna mjesta. No, žele li iz Geometa tako, vrijeme će pokazati.

(A. Hadžić)