U današnjem izdanju emisije 'Dobar dan BiH' u traženju nekih od tih odgovora u pomoć smo pozvali i profesora na Rudarsko, geološko građevinarskom fakultetu Univerziteta u Tuzli i sudskog vještaka iz oblasti hidrogeologije Amira Meškovića.
- Najprije želim izraziti sućut za sve izgubljene živote uz strašnu materijalnu štetu, a ono što se može stručno reći i objasniti je i u nešto dužem procesu koji nam se ovog ljeta dešavao. Sjetit ćete se velike suše i velikog pritiska sa toplim zrakom iz Mediterana, odnosno iz Afrike i Sahare i on je bio domantan malo duže i uzrokovao sušu koja je i duže trajala. To je jedan od uzroka problema koje su dovele do poplava. U jednom trenutku hladna fronta koja je u bila u gornjim slojevima je pobijedila tu vrelu frontu koja je bila u donjim i to je izazvalo brzu promjenu fluida. Za vaše gledaoce, fluidi su sve tekućine i gasovi. Tada je došlo do strašne kondenzacije što je opet rezultiralo velikim padavinama koje su se jednostavno sručile na gornje dijelove riječnih slivova, ali i potoka. Onda su one zbog svojih oštrih uglova pada dobile na ubrzanju i snazi i pojačale svoju kinetičku energiju i bile u poziciji da otkidaju stijene i ruše sve pred sobom, a kako smo saznali pokupe i dijelove kamenoloma. Ti bi problemi zbog te izuzetne kinetičke energije ostali, ali činjenica da je tu bio kamenolom je to dodatno usložnila - pojašnjava profesor Mešković situaciju koja je dovela do katastrofalnih posljedica u rejonu Donje Jablanice a nakon izuzetnih oborina koje su kreirale iznimno veliku kinetičku energiju i sve rušile pred sobom i potom nosile dalje.

Mešković za Hayat: Ljetna suša kreirala je pretpostavke za ovakve posljedice poplava

Odgovarajući na pitanje da li je Bosne i Hercegovine u nekom smislu i na nekim drugim tačkama ranjiva na isti način, profesor Mešković podsjeća na ljetnu sušu kao vrlo važan uzrok.
- Jedna od posljedica te dugotrajne suše je de se i korijen biljaka koje su bile u tlu spalio usljed dugotrajne suše. Mi smo u nedavnom obilasku vidjeli i da je zemlja suha i do dva metra i da su padale neke umjerene kiše jedno desetak dana tek bi se onda to tlo moglo reorganizirati i popiti malo te vode. Ipak, kao što sam rekao, ovdje spominjemo nevjerovatnu oscilaciju i nevjerovatan incident jer je za nekih dva tri sata palo 323 milimetra kiše što je enormna, enormna količina. Istovremeno, to isušivanje tla i u gornjim dijelovima planina i brda kreirale su pukotine, razdvojili su se čvrsti masivi, napukle su predhodno postojeće čvrste veze. Sve su to bile pretpostavke koje su čekale i puno manje količine padavina od ovih kako bi se pokrenule bujice, klizišta i sve što smo vidjeli - objašnjava probleme koje su u prirodi Bosne i Hercegovine krerali mjeseci suše tokom prethodnog ljetnog perioda.
Pogledajte i ostatak ovog razgovora i saznajte i druge važne i edukativne informacije o razlozima koje su dovele do poplava sa nekim od najtežih posljedica u našoj domovini.