Vijest o ubistvu lidera političkog biroa Hamasa Ismaila Haniyeha je iznenadila javnost. Iako je Haniyeh bio dobro čuvan i boravio u posjeti prijateljskom Iranu ubijen je. Tokom posjete Iranu prisustvovao je inauguraciji novog predsjednika Irana Masouda Pazeshkiana te je održao niz sastanaka sa drugim zvaničnicima ove države. Vojska Izraela do sada se nije oglašavala o Haniyehovom ubistvu ali se oglasila povodom drugog ubistva.
Naime, IDF je objavio kako je komadant vojnog krila Hamasa Mohammed Deif ubijen. Navodno je Deif ubijen 13. jula u napadu kojeg su izvršile izraelske snage u kojima je ubijeno 90, a ranjeno 300 Palestinaca. Navode o Deifovom ubistvu nije potvrdilo Ministarstvo zdravlja u Gazi koje je ranije objavilo razmjere napada tog 13. jula.
Ubistva dva lidera Hamasa sigurno je iznenadilo sve u taboru istoimene organizacije. Međutim, i do sada su njihovi lideri ubijani više puta a organizacija je nastavila svoje postojanje. To nam govori kako Hamas nije vezan za lidera nego za samu ideju kojom se vode.
Ova ubistva će dovesti i do konsekvenci po pregovore koji su se vodili a u vezi prekida vatre u ratom zahvaćenoj Gazi gdje ratno stanje traje od oktobra prošle godine.
-Ova ubistva imaće negativne konsekvence jer će prije svega doći do prekida pregovora i to će nas vratiti nekoliko koraka unazad. S obzirom da Izrael nije zainteresiran za mirovne pregovore mislim da je priželjkivao ovakav scenarij. Vidimo da kada je 12 Izraelaca poginulo na Golanu optužili su Hezbolah iako to oni nisu napravili. Vidimo da Izrael želi otvoriti drugi front sa Iranom. Sada Izrael napada Liban što je četvrta zemlja sa kojom su u ratu. Žele da im SAD priskoči u pomoć kako bi ušao u rat sa Iranom. Mišljenja su da se može poraziti Iran što bi bilo širenje Izraela na druge teritorije čime se pravi veliki Izrael. Postoji također iznutra jak pritisak da se ide naprijed od radikalnih političkih struja koje podržavaju tu politiku. Ako Iran odgovori istom mjerom mogao bi izbiti i svjetski rat. Iranu se nameću dva rješenja. Da žive sa tom lošom reputacijom jer je Haniyeh ubijen u centru Irana. Ili da odgovore istom mjerom što bi izazvalo sukob širih razmjera – govori Jahja Muhasilović, profesor na IUS, za Hayat.ba.
Ubistva ove dvojice lidera Hamasa mogu da izazovu sukobe koji će imati šire razmjere. U te sukobe bi se uključile i druge države govori Muhasilović koje se mogu svrstati na dvije ili čak tri strane. Uključivanjem SAD bi sigurno bila prevaga na strani Izraela što bi im olakšalo posao a samim tim bi ispunili i svoj cilj, uvlačenje SAD u sukob.
-Mogu se uključiti SAD i Velika Britanija koja stoji uz genocidnu politiku kao i još nekoliko zapadnih država. Sa iranske strane bi stajale Sirija, dijelovi Jemena i Iraka. Mnogo je zemalja iz islamskog svijeta koje će se podijeliti. Zaljevski režimi će stati na stranu zapada a neki će tražiti da budu neutralni, da budu medijatori kao recimo Turska – navodi Muhasilović za Hayat.ba.
Ako dođe do ovih sukoba širih razmjera može doći i do korištenja nuklearnog oružja. Postoje mnoge zemlje na Bliskom Istoku koje imaju ovo jako naoružanje te njegova upotreba može dovesti do užasavajućih posljedica.
Muhasilović navodi kako je upravo Izrael jedna od tih zemalja koje posjeduje to oružje ali da je nepoznanica javnosti jer nije od njih traženo da budu transparentni po tom pitanju kao neke druge zemlje poput Irana i Turske.
-Ukoliko se osjete ugroženim upotrijebiće nuklerno oružje. Ne znamo puno o izraelskom nuklearnom oružju jer ga nikada nisu testirali. Ne znamo njegovu snagu niti domet. Izraelsko nuklearno oružje ne može dovesti do istrebljenja iranskog naroda dok bi iransko nuklearno oružje moglo da dovede do istrebljenja izraelskog naroda jer žive na maloj teritoriji – ističe Muhasilović za Hayat.ba.