Stanovnici Bombaja su odahnuli kada se vjenčanje Ananta Ambanija završilo 15. jula. Zarobljeni u saobraćajnim gužvama zbog monsunskih kiša, morali su dodatno podnositi zatvaranje čitavog kvarta tokom pet dana. Morali su propustiti hiljade VIP gostiju pozvanih na svadbu najmlađeg sina Mukesha Ambanija. Vlasnik konglomerata Reliance, najbogatiji čovjek Azije, posjeduje bogatstvo koje je magazin Forbes procijenio na 122 milijarde dolara.
Krema politike i poslovnog svijeta okupila se u ekonomskoj prijestolnici. Ministri, bivši ministri, opozicioni političari, sportisti, glumci, veliki direktori... Toni Bler i Boris Džonson su došli, kao i Kim Kardašijan i Džastin Biber. Paparaci su uspjeli uhvatiti predsjednika FIFA-e, Đanija Infantina, kako pleše na podijumu. Vrhunac događaja bio je prisustvo najmoćnijeg čovjeka u zemlji, premijera Narendre Modija, koji je došao blagosloviti mladi par.

Vjenčanje Ananta Ambanija bilo je vrhunac serije proslava koje su počele u martu trodnevnim slavljem u porodičnom sjedištu u Jamnagaru, na zapadu Indije. Trošak proslava: između 120 i 150 miliona dolara prema procjenama.
Reliance grupa se obratila Ministarstvu odbrane kako bi dočekali goste u Jamnagaru. Aerodrom nije bio opremljen za upravljanje navalom privatnih aviona koji su trebali sletjeti, pa je komandant zračnih snaga dobio naredbu da mobilizira svoje trupe. "Indijska zračna snaga je uredila ceste i taxiways između piste i terminala", rekao je izvor za dnevni list The Hindu. Vojnici su upravljali s 600 aviona koji su prevezli više od 1.000 gostiju, uključujući Bila Gejtsa, Marka Zakerberga, Rijanu i Ivanku Tramp.
To nije bio posljednji put da su Ambaniji koristili javnu infrastrukturu. Organizirali su predvjenčanu krstarenje sa 800 gostiju između Palerma i Kana od 29. maja do 1. juna. Krstarica sa 16 spratova usidrila se u Portofinu ne ostavljajući lijepa sjećanja. Stanovnicima i turistima bio je zabranjen pristup nekim kvartovima koji su bili stavljeni na raspolaganje Ambanijima. "Spriječili su nas da spavamo puštajući glasnu muziku do 4:30 ujutro. Zvali smo policiju, ali nisu ni intervenirali", požalio se jedan svjedok za online dnevni list Il Secolo.
Jedan insajder je želio ostati anoniman. Radio je na organizaciji vjenčanja najstarijeg sina i kćerke Mukesha Ambanija, Akasha i Isha, 2018. i 2019. godine. Potpisao je ugovor o povjerljivosti koji mu zabranjuje davanje informacija o zakulisnim događajima tih događaja. "Kad se kćerka udala, održana je zabava u Komu na temu italijanskog karnevala. Privatizirali su operu da odigraju samo jednu scenu iz Čarobne frule. Predstava nije smjela biti preduga, to je bila neka vrsta kulturnog događaja u TikTok stilu. Nekoliko mjeseci kasnije iznajmili su stari fort u Udaipuru, na sjeveru Indije. Neki dijelovi spomenika bili su oronuli i sve su prekrili crvenim tepihom. Ipak su imali sredstva za obnovu", priča on.

Insajder se također sjeća odnosa koje su Ambaniji imali s osobljem. "Kada sam otišao u Bombaj na Ishino vjenčanje, nosio sam otmjenu odjeću. Ali to nije išlo, bilo je previše lijepo. Morao sam se 'spustiti' na svoj status. Naređeno mi je da nosim uniformu lošeg kvaliteta kako gosti ne bi mogli prepoznati da sam član visoke klase. Kasnije je Akash Ambani izvadio svoj dron. Zabavljao se lansirajući ga prema osoblju kako bi pokazao svojim prijateljima da senzori protiv sudara rade."
Ova ekstravagantna demonstracija bogatstva je bez presedana među indijskim milijarderima. Otac Mukesha, Dhirubhai Ambani, izgradio je svoje industrijsko carstvo od 1970-ih ulaskom u proizvodnju poliestera. Postao je nezaobilazna figura indijske industrije, ali je ostao diskretan. "Dhirubhai je imao skroman stan u neupadljivoj zgradi u Bombaju. Njegovi uredi imali su običan izgled koji je koketirao s osrednjošću. U to vrijeme, kapetani industrije vodili su gotovo povučen život", prisjeća se novinar Hamiš Makdonald, koji je 2010. objavio referentnu knjigu o porodici, Ambani & Sons.
Politička klima je zahtijevala takvu opreznost. Nakon sticanja nezavisnosti 1947. godine, Indija je bila poludirigovana ekonomija u kojoj je država zadržala kontrolu nad nekoliko sektora poput transporta, energetike, komunikacija, banaka... Privatne kompanije nisu bile sigurne od nacionalizacije. Morale su se boriti za dozvole za ulaganja ili uvoz. Administracija je gledala sumnjičavo i prezirno prema industrijalcima, a politička klasa nije se ustručavala propovijedati im o dobrobitima planiranja.
Sve se mijenja 1991. godine. Vlada liberalizira ekonomiju u nadi da će potaknuti rast i zapošljavanje. Deset godina kasnije, pojavljuje se klasa superbogatih. Lakšmi Mittal, predsjednik ArcelorMittala, iznajmljuje Versajsku palaču za vjenčanje svoje kćerke 2004. Mukesh Ambani, koji je do tada vodio prilično rezerviran život, mijenja se nakon smrti svog oca 2002. godine. "Smrt Dhirubhaija je stvorila atmosferu žalosti. Ali nakon podjele konglomerata s bratom 2005. godine, počeo je stjecati samopouzdanje", kaže Hamiš Makdonald. Slavina za troškove se otvara. Gradi si rezidenciju u Bombaju od 37.000 m² visoku 173 metra, procijenjenu na 2 milijarde dolara prema knjizi rekorda. Palata, s nevjerovatnim pogledom na sirotinjske četvrti, ima garažu na 6 spratova za njegove luksuzne automobile. 2007. Mukesh Ambani poklanja svojoj ženi Airbus A319 za rođendan.
Dolazak na vlast BJP-a 2014. godine, hinduističke nacionalističke desnice premijera Modija, ne koči njegove strasti.

Svoju porodicu zasipa ekstravagantnim poklonima: Rolls-Royce, Bentley, vila u Dubaiju... Ako federalne agencije povećavaju broj slučajeva korupcije, prijevare i pranja novca protiv opozicionih političara i nekih milijardera, Ambaniji nisu zabrinuti. "Milijarder ništa ne riskira sve dok je na strani vladajuće stranke. BJP u Mukeshu Ambaniju vidi utjelovljenje poduzetništva koje je zemlji potrebno", objašnjava Hamiš Makdonald. "Preveliki da bi propali", kako kažu Amerikanci. Štaviše, Mukesh Ambani potiče iz iste regije kao i premijer, Gujarat. Poznaju se više od dvadeset godina. Narendra Modi je gledao kako odrastaju djeca Ambanijevih.
Reliance je, preko svoje podružnice, dao 50 miliona dolara političkim strankama kupujući izborne obveznice 2022. i 2023. godine. Ta suma je smiješna za ovo carstvo koje je prošle godine ostvarilo prihod od 119 milijardi dolara. Njegove aktivnosti obuhvataju naftu i plin, komunikacije, petrohemiju, online trgovinu, supermarkete i štampu. Mukesh Ambani kontrolira tri informativna kanala i dva lista, uveo je Facebook i Google u kapital jedne od svojih kompanija... "Uživao je u vrlo sigurnoj poziciji u političkom, ekonomskom i medijskom pejzažu. Malo ko se usuđuje da ga kritikuje", primjećuje Hamiš Makdonald.
Neki projekti Mukesha Ambanija odgovaraju viziji Modijeve vlade, koja pokušava transformirati Indiju u veliku silu. 2021. najavio je ulaganje od 8,5 milijardi eura tokom tri godine za proizvodnju zelenog vodika, sklapanje gorivih ćelija i baterija. Plan se poklapa s ambicijama savezne vlasti koja želi razvijati čiste energije i okončati svoju reputaciju treće zemlje po emisiji stakleničkih plinova.
Kako bi pokazao da je nezaobilazan i nedodirljiv, Mukesh Ambani stvara neku vrstu dvora, poput monarha. Hilari Klinton i Džon Keri prisustvovali su Ishinom vjenčanju 2018. godine. "Svi svjetski tabloidni mediji pokrivaju Anantovo vjenčanje, uključujući renomirane časopise poput američkog Voguea i vrlo popularnih influencera. Kao da su postali indijska kraljevska porodica. Uostalom, na vjenčanjima dvoje starije djece, angažirali su fotografe britanske kraljevske porodice. Žele pokazati da su moćniji od bilo kojeg indijskog milijardera", smatra šefica jedne kompanije koja je sudjelovala u organizaciji vjenčanja Akasha i Isha. "Primjećeni su vođe nekoliko država u kojima Reliance posluje, kao i poslovni ljudi povezani s konglomeratom", dodaje ovaj izvor. Sa 67 godina, Mukesh nije zaboravio očevu devizu: ako želiš napredovati u Indiji, druži se podjednako s dobrim i lošim ljudima.