aktivaciju Plana razvoja zapadnog Balkana koji je pripremila i osigurala Evropska unija.

- U poziciji sam da pratim neke vijesti počevši od prebacivanja loptice odgovornosti do ove posljednje kojom EU daje još jednu, posljednju šansu Bosni i Hercegovini što je stari manir jer BiH uvijek dobije posljednju šansu za nešto. Čini se, iako možemo govoriti o nedovoljno dobrom rješenju u mehanizmu koordinacije da je upravo ovo odbijanje četiri kantonalna premijera omogućilo sprječavanje slanja jednog lošeg dokumenta u Brisel kakav je ovako pripremljena reformska agenda. Primjer za to je u navodima da su predstavnici „Trojke“ u tom dokumentu pristali na nešto što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine ranije stavio izvan zakona. Potom, njihovo insisitiranje na problemu u mehanizmu koordinacije, je još jednom pokazalo kontinuitet njihove pozicije od samog početka, a to je da se oni ne mogu nositi sa politikama sa kojima „pokušavaju“ da se nose i da oni jednostavno nemaju odgovor na ono što rade Dodik i Čović. Oni jednostavno rade po njihovom diktatu - objašnjava profesor Mulaosmanović razloge za trenutnu poziciju „Trojke“ u odnosu prema parnterima u vlasti na državnom nivou.

Mulaosmanović: "Trojka" se ne može i ne zna nositi, rade po diktatu Dodika i Čovića

Nažalost, uslovno rečeno, treća strana nema nikakav način da se suprotstavi lošim stvarima koje proizvode Dodik i Čović i mislim da je to loša poruka. Naravno, iz perspektive Brisela i iz perspektive EU oni to drugačije gledaju zato su i dali ovu posljednju šansu i kao da kažu hajde da eto vidimo još jednom možemo li postići neki poen. Problem je u tome što i ako se postigne to nije proevropski poen. To je izlazak u susret politikama koje niti su proevropske niti donose nešto dobro Bosni i Hercegovini - naglašava profesor Mulaosmanović konstatirajući da su kantonalni premijeri ipak uspjeli usprkos kratkom vrmenu, po svemu sudeći da argumentirano i s pravom reaguju.

O tome kako bi se situacija mogla dalje razvijati i zašto se bolje i ranije nisu postigli potrebni dogovori, te kako i šta je moguće raditi dalje na evropskom putu Bosne i Hercegovine saznajte gledajući cijeli razgovor za profesorom Mulaosmanovićem.