Sve ovo je naravno prouzrokovalo brojne reakcije i hitne sastanke. Šta se stvarno dešava i kakve epiloge ovih pojačanih aktivnosti možemo očekivati razgovarali smo sa historičarem Admirom Mulaosmanovićem koga smo najprije pitali za njegove komentare vrlo zapaljivih izjava koje dolaze od pristalica Milorada Dodika.

- Mislim da možemo reći da se radi o očekivanim porukama. Tenzija je vrlo visoka a ulog Dodikova sloboda ili nesloboda je vrlo veliki. Prema nekim prvim informacijama iz određenih medija, sutra bi Dodik trebao biti proglašen krivim te stoga on sad diže tenzije do maksimuma i ponavlja da je BiH teško održiva država, te da on sve radi kako bi proglasio secesiju i odvajanje entiteta RS od BiH.
Dakle, ja tu ne vidim neka velika iznenađenja niti vidim da bi on uopšte drugačije i mogao da djeluje. Ipak, ne mislim da će sutra doći do nekih baš izrazitih tenzija ili sukobljavanja koja nisu samo politička. Potrebno je napomenuti da je sutra prvostepena presuda koja će njega još neko vrijeme održati na vlasti i koja će ga nastaviti držati u fokusu javnosti - napominje Mulaosmanović da će tek sa drugostepenom presudom biti poznata konačna sudbina Dodika, a da će u tom međuvremenu on nastaviti bildat taj narativ.
'Opozicija je sa svoje strane i iz svojih razloga djeluje tako da se riješe Dodika i da pokušaju biti jedini faktor za formiranje neke nove vlasti. Zaista je moguće da tokom ove godine Dodik postane politička prošlost u Bosni i Hercegovini' precizno detektuje trenutne okolnosti Mulaosmanović potvrđujući mogući kraj političke karijere Dodika tokom ove godine.

Mulaosmanović za '7Plus': Moguće je da Dodik postane politička prošlost

Odgovarajući na pitanje kako tumači izjavu Visokog predstavnika da se o BiH ne pregovara i da li postoji opasnost za mir u našoj zemlji, te šta je garancija njegovog održavanja, Mulaosmanović precizira:
- Najveći garant mira su patrioti u Bosni i Hercegovini. Oni su garant i mira i stabilnosti Bosne i Hercegovine a sve drugo bi se moglo nazvat garancijama drugog reda. Što se tiče izjave Visokg predstavnika, nisam vidio tu potrebnu oštrinu i odlučnost koja se trebala pokazati. Ipak, postoje indikacije da bi se Evropa ovdje, dakle u jugoistočnoj Evropi, a posebno u BiH, željela malo ozbiljnije baviti rješenjima posebno nakon, za njih vrlo iznenađujučeg otopljavanja odnosa između SAD-a i Rusije. Evropi naravno ovdje ne treba novi sukob, ali im treba i neko obnavljanje moći koju su oni sada drastično izgubili - objašnjava svoju ocjenu mogućeg intenzivnijeg uključenja EU u stabilizaciju prilika Mulaosmanović.

Pogledajte cijeli razgovor i saznajte šta se još može očekivati u prekrajanju političkih sfera i uticaja i kreiranje stvarne političke moći nakon novih politika Donalda Trumpa i drastične promjene pozicije SAD-a prema EU.