1900. Snage evropskih velesila, SAD-a i Japana zauzele Peking, čime je okončan Bokserski ustanak u Kini. Cilj ustanka je bio protjerivanje stranaca iz Kine i domaćih kršćana kao eksponenata stranih ugnjetača.

1920. U Beogradu potpisan ugovor o stvaranju Male Antante, vojno-odbrambenog saveza Čehoslovačke i Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca protiv restauracije Habsburgovaca i revizionističkih težnji Mađarske poslije Prvog svjetskog rata. Savezu je 19. augusta pristupila i Rumunija.

1934. U prvi nacistički koncentracioni logor Dachau, kod Münchena, dovedeni su prvi zatvorenici, protivnici režima Adolfa Hitlera. Kasnije je u Drugom svjetskom ratu u tom logoru ubijeno 70.000 zatočenika iz okupirane Evrope.

1941. Britanski premijer Winston Churchill i predsjednik SAD-a Franklin Roosevelt potpisali Atlantsku povelju, kojom su se založili za pravo svakog naroda da izabere vlast u svojoj zemlji i da se izjašnjava o teritorijalnim promjenama. Ta povelja kasnije je uključena u Povelju UN-a.

1945. Japan prihvatio savezničke zahtjeve za bezuslovnu kapitulaciju, čime je okončan Drugi svjetski rat. Kapitulacija je potpisana 2. septembra na američkom bojnom brodu Misuri u Tokijskom zalivu.

1947. U Derventi rođen Enes Duraković, bh. književni historičar, esejist, književni kritičar i antologičar.

1947. Formirana država Pakistan, nastala po završetku britanske vladavine u regionu i podjele azijskog potkontinenta na islamski Pakistan i Indiju naseljenu pretežno Hindusima. Pakistan je bio podijeljen na dva dijela, Zapadni i Istočni, koji je kasnije postao nezavisna država Bangladeš.

1949. U zapadnoj Njemačkoj održani prvi izbori poslije Drugog svjetskog rata. Konrad Adenauer je postao prvi kancelar zapadne Njemačke.

1969. Vlada Velike Britanije odobrila je ulazak britanskih trupa u Sjevernu Irsku da bi spriječila eskalaciju sukoba između katolika i protestanata.

1980. Počeo štrajk radnika u poljskom brodogradilištu u Gdanjsku. Radnički protesti ubrzo su se proširili na cijelu zemlju i doveli do velikog društvenog preokreta u Poljskoj, a značajno su uticali i na promjene u ostalim komunističkim zemljama istočne Evrope.

1988. U Modeni umro italijanski konstruktor sportskih automobila Enzo Anselmo Ferrari. Osnivač je automobilske tvrtke Ferrari, a 1929. osnovao je vlastitu automobilsku momčad Scuderia Ferrari, koja je danas jedna od najuspješnijih momčadi u Formuli 1.

2000. Savjet bezbjednosti UN-a donio je rezoluciju o formiranju posebnog suda za zločine počinjene tokom građanskog rata u Sijera Leoneu.

2004. U Krakowu umro poljski pisac i nobelovac Česlav Miloš, koji je skoro 30 godina proveo u egzilu. Zbirka eseja o totalitarizmu "Zarobljeni um" donijela mu je svjetsku slavu i priznanje.

2010. Umro fotograf Herman Leonard, jedan od najvećih fotografa džez-scene sredinom dvadesetog vijeka. Slavu je stekao crno-bijelim fotografijama džez-velikana poput Billie Holiday, Dukea Ellingtona, Louisa Armstronga i Franka Sinatre.

2017. Najmanje 18 osoba je ubijeno, a osam ranjeno u oružanom napadu terorista u restoranu u centru Ouagadouga, glavnog grada afričke države Burkina Faso. Policija je ubila trojicu napadača.

2018. U urušavanju vijadukta Morandi kod Genove u Italiji, poginulo je 42 ljudi, a 16 je povrijeđeno. Urušavanju mosta prethodilo je veliko nevrijeme koje je zahvatilo region.