Život je postao preživljavanje, osnovne stvari postale su luksuz a standard kao armirani beton – ne mijenja se. Naše džepove „proždire“ inflacija dok država sve mirno posmatra uz povremene izlizane floskule u javnosti kojim je cilj očuvati socijalni mir.
Slušajući lažna obećanja poput onog iz oktobra prošle godine da će najveća minimalna plata biti 1.000 KM od 1. januara 2024. godine do novih obećanja o povećanju minimalnih primanja od 1. januara 2025. godine građani su shvatili da su prepušteni sami sebi i da borbu za život moraju nastaviti. Ipak, iz godine u godinu borba je sve teža pa je teško uštedjeti ako ako nemaš od čega.
Umjesto kolica dovoljna korpa
Sindikalna potrošačka korpa koju je Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine izračunao za novembar ove godine iznosi 3.107,50 KM dok je prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za septembar 2024. iznosila 1.369,00 KM.
Ovo su zvanične i javno objavljene cifre dostupne svima, ali građanima uoči 2025. godine brojke i nisu potrebne, osjete da korpa više nije ista. Mnogo je praznija i dno joj se sve više vidi.
Ako zvanično znamo da je minimalna plata prema Odluci Vlade FBiH 619,00 KM, razočarenje je pročitati da je pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom 44,05 posto, odnosno pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe minimalnom platom 19,92 posto. Postavlja se opravdano pitanje, kako ovi ljudi uopće žive?
Za utrošenih 100 KM prije nekoliko godina u marketu trebala su vam kolica kako biste sve dovezli do kase, danas za utrošenih 100 KM dovoljna vam je korpa koju nosite u ruci i kojoj vidite dno.
Mračna strana priče je što stručnjaci već upozoravaju: pred Bosnom i Hercegovinom je još jedan val poskupljenja koji će biti neminovan ako nastavi rast inflacije i cijena energenata, a to znači da se stanovništvo mora pripremiti na još veće izazove. Vladajuće strukture bez konkretnih poteza.

Poskupljenje hrane i osnovnih potrepština
Cijene osnovnih životnih namirnica i proizvoda svakodnevne potrošnje već su dostigle zabrinjavajuće visine. Svi se sjećamo vremena kada je kilogram kafe mogao se kupiti za 9 KM, a danas, u prosjeku, cijena kafe varira oko 23 KM, ovisno o brandu i pakiranju. Cijene ne prikazuju samo razliku koliko je nešto više, radi se o nagloj promjeni životne svakodnevice za mnoge porodice koje svakodnevno paze na svoj budžet.
Nisu samo kafa i osnovne potrepštine pod lupom. Čokolada, jedan od omiljenih proizvoda, u nekim slučajevima doseže cijenu 3 KM od 100 grama, dok „velike“ čokolade od 300 grama koštaju 6.5 KM, dok su prije nekoliko godina cijene bile gotovo duplo niže.

Moguća nova poskupljenja
Ekonomisti i analitičari iznose zabrinjavajuće prognoze: inflacija bi mogla ostati visoka i u 2024. godini, a uz to se očekuju daljnja poskupljenja u gotovo svim sektorima. Brojni su faktori koji mogu utjecati na inflaciju, čime će obični građani ponovo biti suočeni s vrlo teškim životnim uvjetima.
Budući da Bosna i Hercegovina već sada ima jedan od najnižih životnih standarda u Evropi, svakodnevna poskupljenja značajno pogoršavaju kvalitetu života. Uz visoku stopu nezaposlenosti, slab rast plaća i duboku ekonomsku krizu, posebno izraženu u Kantonu Sarajevo, građani Bosne i Hercegovine nisu u poziciji da podnose veća poskupljenja.
Stručnjak za energetiku Almir Bečarević za Hayat je kazao da što se tiče Federacije BiH će cijena električne energije porasti za kupce koji prelaze sada na tržišno poslovanje.

-Oni će sada imati po tom osnovu povećanje a plus na to bi trebalo da bude još minimalno 10 posto od prvog januara 2025. godine, ovim se sanira faktički slabiji izvoz električne energije jer ovo je godina kada na prvih 10 mjeseci faktički izjednačen izvoz sa uvozom elektične energije tako da Elektoroprivreda BiH jednostavno nema prihoda sa ino tržišta, odnosno onih prihoda koje je nekad imala gdje je mogla subvencionirati odnosno peglati onu cijenu koja je išla prema privredi.
Bečarević je kazao da sada ne bi trebalo doći do povećanja električne energije ali da trebamo biti spremni u narednoj godini na taj scenario.
-Što se tiče građana za sada još uvijek ne bi trebalo doći do povećanja ali bojim se da bi svi trebali biti spremni tamo negdje u drugoj polovini 2025 da opet dobijemo povećanje cijena električne energije zbog taksi koje će se uvesti od 01.01.2026.godine – kazao je Bečarević.
Vlasti moraju hitno djelovati, moraju prestati sa kupovinom najnovijih automobila, štimanju tendera za kumove, odlagati izgradnju domova u Donjoj Jablanici, lagati mlade za subvencije, izbjegavati zahtjeve običnih radnika, baviti se imenovanjem stranačkih direktora... mnogo toga.
Građani su u problemima i žele hitna i konkretna rješenja koja će štititi kupovnu moć građana i spriječiti daljnje povećanje ekonomske nesigurnosti.
Jedna je stvar sigurna: Bosanci i Hercegovci, ako je suditi po dosadašnjem (ne)radu vlasti, već sada moraju razmisliti o tome šta će sljedeće poskupjeti i kako se pripremiti za to.